Anakonda-16

Ćwiczenie Anakonda−16, organizowane przez Dowództwo Operacyjne RSZ we współpracy z Dowództwem Wojsk Lądowych USA w Europie (USAREUR) będzie najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym w 2016 roku. Jest to ćwiczenie ukierunkowane  na rozwój zdolności do dowodzenia połączoną operacją obronną we współpracy z koalicją międzynarodową oraz układem pozamilitarnym. Będzie to także sprawdzenie skuteczności przyjętych rozwiązań w zakresie realizacji zadań państwa gospodarza.

Anakonda-16 będzie szóstą edycją ćwiczenia, trzecią w wymiarze międzynarodowym, z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych państw sojuszniczych.

Ćwiczenie odbędzie się w dniach 7–17 czerwca br. i będzie najważniejszym i największym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych RP w 2016 roku.

W czterech komponentach: lądowym, powietrznym, morskim i wojsk specjalnych, ćwiczyć będzie ok. 26 000 żołnierzy, w tym ok. 12 000 żołnierzy polskich.

Żołnierze będą ćwiczyć w ramach dwóch korpusów, trzech dywizji: (dwóch dywizji polskich i dywizji amerykańskiej), dwunastu brygad i szeregu baz, pułków, flotylli i innych pododdziałów. Zaangażowane zasoby sprzętowe to 2840 różnego rodzaju pojazdów, w tym na planie pierwszym czołgi Leopard 2A4 i 5, rodzina transporterów opancerzonych Rosomak, 59 statków powietrznych, w tym myśliwce F-16 oraz 12 okrętów marynarki wojennej.

Ćwiczenie Anakonda−16 będzie jednym z największych ćwiczeń w Polsce od 25 lat.

Scenariusz ćwiczenia zapewnia możliwość włączenia do działań sił komponentu obrony terytorialnej, co pozwoli na praktyczne przećwiczenie współdziałania z wojskami operacyjnymi, jak również administracją lokalną.

W wymiarze międzynarodowym w ćwiczeniu Anakonda−16 udział wezmą żołnierze z osiemnastu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i sześciu państw w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju oraz dwóch elementów sojuszniczych struktur dowodzenia.


INFO [Ministerstwo Obrony Narodowej]


IFrame


2016-05-23 00:00

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.