Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo.

W dniach 04-08 czerwca w 2 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu odbył się obóz szkoleniowo-kondycyjny dla uczniów klas wojskowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Andersa w Złocieńcu (ZSP ANDERS).

Podobnie jak w poprzednich latach, przez cały rok szkolny 2017/18 uczniowie klas mundurowych z ZSP ANDERS na mocy Planu współpracy z 2 Brygadą Zmechanizowaną oraz na podstawie Porozumienia o współpracy, realizowali szereg przedsięwzięć przygotowujących do wielkiego wydarzenia, jakim jest obóz szkoleniowo-kondycyjny.

To cykliczne już wydarzenie organizowane jest pod koniec roku szkolnego, kiedy to uczestnicy – uczniowie zostają przywiezieni do złocienieckich koszar, gdzie przy merytorycznym wsparciu instruktorów – żołnierzy, uczniowie samodzielnie organizują sobie obozowisko, rozbijają namioty wojskowe i ustalają służby dyżurne.
Następnie, jak co roku ma miejsce ceremonia otwarcia podczas, której Dowódca Brygady w zastępstwie podpułkownik Radosław STACHOWIAK, Dyrektor ZSP ANDERS - Pani Beata Miszewska-Kozłowska w asyście Starosty Drawskiego – Stanisława KUCZYŃSKIEGO oraz Wicestarosty Jacka KOZŁOWSKIEGO dokonali oficjalnego rozpoczęcia obozu.

Później już tylko instruktarze bhp, ochrony środowiska i przeciwpożarowy, po to by na tydzień stać się częścią żołnierskiej społeczności złocienieckiej brygady. Żyć według ustalonego porządku dnia, spożywać posiłki na stołówce żołnierskiej oraz przestrzegać dyscypliny wojskowej.
To wszystko wraz z zajęciami z musztry, taktyki, strzelania i wychowania fizycznego pozwoliło uczniom posmakować żołnierskiego rzemiosła.
W czwartek przeprowadzono egzaminy teoretyczne i praktyczne, w ramach których podsumowano edukację wojskową w mijającym roku szkolnym.

Pamiątkowe certyfikaty zostaną wręczone uczniom przez Dowódcę Brygady podczas ceremonii zakończenia roku szkolnego 22 czerwca.
Takie „prawdziwe i fachowe podejście” do nauczania klas wojskowych pozwala na przeprowadzenie efektywnej selekcji w rezultacie której, co roku spora grupa ochotników po zakończeniu edukacji decyduje się na rozpoczęcie służby wojskowej.

Tekst: mjr Maciej WIŚNIEWSKI Foto: st. sierż. Rafał WIŚNIEWSKI


Źródło: 2 Brygada Zmechanizowana Złocieniec
2018-06-14 14:35 2 Brygada Zmechanizowana Złocieniec, Zespół szkół Ponadgimnazjalnych im G. ANDERSA

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.