Ćwczenia MASCAL na poligonie w Drawsku

O godzinie 14:00 w rejonie Góry Hetmańskiej odbyła się główna część ćwiczenia MASCAL. Pozorowano ćwiczenie w którym artyleria ostrzelała konwój albański oraz kompanię piechoty polskiej i amerykańskiej znajdującą się w obronie. W wyniku ostrzału ucierpiało w różnym stopniu 50 osób. Na miejsce zdarzenia wezwane zostały wszystkie dostępne sekcje medyczne, wozy do ewakuacji rannych oraz śmigłowce. W rejonie zdarzenia udzielono pierwszej pomocy oraz przeprowadzono segregację rannych.

Opieka medyczna na polu walki odbywała się zgodnie z procedurą TCCC (Tactical Combat Casuality Care, T3C). Jest to zbiór procedur które w najbardziej efektywny sposób chronią życie i zdrowie żołnierzy na polu walki. TCCC wyróżnia na polu walki 3 strefy: niebezpieczną, względnie bezpieczną i bezpieczną. W strefie niebezpiecznej, gdzie aktualnie prowadzone są działania bojowe, opieka medyczna w wypadku zranienia ogranicza się do pomocy samemu sobie oraz w ogranicznonym stopniu pomocy żołnierzom znajdującym się obok (self aid/buddy aid). Dopiero gdy działania ustają i strefa staje się względnie bezpieczna może rozpocząć się opatrywanie, segregacja rannych i ewakuacja.
Ćwiczenie MASCAL zakładało kryzysową sytuację w której ilość rannych przekracza możliwości medyczne i ewakuacyjne jednostki. Konieczne jest w takim przypadku sprawne zarządzanie personelem medycznym dostępnym w rejonie zdarzenia oraz pojazdami którymi może być prowadzona ewakuacja.

Najciężej ranni zostali ewakuowani drogą lotniczą do ośrodka medycznego poziomu drugiego znajdującego się w Mirosławcu. Lżej ranni transportem kołowym i gąsienicowym zostali przewiezieni do ośrodka medycznego poziomu pierwszego, Batalionowego Punktu Medycznego (BPM) rozwiniętego przez 25 Grupę Zabezpieczenia Medycznego  z Tomaszowa Mazowieckiego.

W zestaw zwany SOP-1 wchodzi kontener, w którym umiejscowiony jest tzw.  „trauma room” czyli miejsce w którym udziela się kwalifikowanej pomocy medycznej poszkodowanym oraz 5 namiotów, które stanowią pomieszczenia dla pacjentów i zaplecze dla personelu medycznego.  BPM wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt medyczny oraz Zestaw Medyczny Poziomu 1, który składa się z 8 mniejszych zestawów takich jak m.in. Zestaw Opatrunkowy,  Zestaw do Segregacji Rannych oraz Zestaw Dezynfekcyjny. W Sale Opatrunkowe Poziomu 1, sprzęt medyczny oraz produkty lecznicze i wyroby medyczne polskich medyków wojskowych zaopatruje centralnie Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie.

Moment w którym do punktu dotarli ranni robił piorunujące wrażenie. Pozoracje ran wyglądały niezwykle sugestywnie a żołnierze bardzo wiarygodnie odgrywali swoje role. Personel medyczny uwijał na punkcie przyjęcia segregacji rannych, noszowi przynosili kolejnych rannych i umieszczali w punktach oczekiwania. Wrażenie potęgowała krew i porozrywane mundury.
Ćwiczenia obserwował Dowódca US Army Europe - Lt. Gen. Ben Hodges, Inspektor Szkolenia,  gen. bryg. Andrzej Danielewski oraz generałowie z jednostek biorących udział w ćwiczeniu Anakonda-16. Wspólnie obejrzeli prezentację założeń ćwiczenia MASCAL oraz pokaz środków pozoracji ran przygotowanych do ćwiczenia. Założenia przedstawił mjr Richard Ramos z US Army. Następnie goście wzięli udział w pokazie, w którym medycy biorący udział w ćwiczeniu udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym na polu walki. Gen. Hodges po ćwiczeniu powiedział: Zobaczyliśmy polskiego, amerykańskiego i albańskiego medyka, każdy z nich posiadał nieco inne wyposażenie ale procedury mieli prawie identyczne. Ćwiczenie daje nam kolejną okazję żeby poznać się nawzajem, budować zaufanie ale także uczyć się od siebie.

Dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie gen. bryg. Dariusz Górniak, który również wizytował ćwiczenia, był wyraźnie zadowolony z efektu jaki udało się osiągnąć.
Na zakończenie Gen. Hodges podsumował: Zobaczyłem dziś, że robimy rzeczy niewiarygodne. Żołnierze mogą być pewni, że jeśli zostaną ranni, to przeżyją bo wyposażenie jest lepsze, opieka medyczna jest lepsza i możemy szybciej ewakuować ich do ośrodka medycznego.


Tekst: M.S Zdjęcia: st. sierż. Krzysztof Grymułek INFO [Zespół Prasowy Ćwiczenia Anakonda-16]

2016-06-15 22:25

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.