GROT-y u Terytorialsów w Morągu

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą jednostką WOT do której trafiły najnowocześniejsze, polskie karabinki GROT. W czwartek, 8 lutego w jednostce w Morągu zakończyło się szkolenie z użytkowania broni dla 70 instruktorów.

Pierwsza partia tysiąca karabinków GROT z zamówionych podczas kieleckich targów 53-tysiecy sztuk, trafiła na wyposażenie SZ RP w grudniu 2017 roku. Po zakończeniu szeregu procedur logistycznych broń w ostatnich dniach weszła na uzbrojenie brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT. Jedną z tych jednostek jest 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, a dokładniej 42. batalion lekkiej piechoty (42.blp) z Morąga.
Realizując proces wdrożenia karabinków do eksploatacji, dowódca brygady, wspólnie z producentem karabinków – FB Łucznik z Radomia, zorganizował szkolenie dla dowódców i instruktorów z brygad obrony terytorialnej (4., 5. i 6.) oraz wojsk lądowych, którzy będą zajmowali się eksploatacją karabinków. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowanie żołnierzy Wojsk Lądowych, z których w kursie uczestniczyło 17 instruktorów. Do udziału w szkoleniu swoich żołnierzy wydelegowały m.in.: 9. pułk rozpoznawczy, brygady zmechanizowane (15. i 20.), 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 11. pułk artylerii oraz centra szkolenia z Poznania i Grudziądza.

Szkolenie zostało przeprowadzone w dniach 6-8 lutego br. na obiektach 42.blp w Morągu i obejmowało teorię oraz praktykę z zakresu zasad eksploatacji i bezpiecznego użytkowania karabinków. W trakcie kursu zorganizowano zajęcia teoretyczne i praktyczne wraz ze strzelaniami amunicją ostrą.
Jako pierwsi w WOT w karabinki GROT zostaną uzbrojeni żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy już na przełomie marca i kwietnia rozpoczną szkolenie podstawowe w Morągu. Pierwsza przysięga żołnierzy WOT uzbrojonych w karabinki GROT odbędzie się w Morągu w dniu 22 kwietnia br..
Decyzja o uzbrojeniu w karabinki GROT żołnierzy z brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT została podjęta w Dowództwie WOT. Podyktowane to było potrzebą wyposażenia w nową broń żołnierzy, którzy do tej pory nie użytkowali innej broni. Daje to możliwość od samego początku budować prawidłowe nawyki i właściwe reakcje podczas szkolenia indywidualnego, którego jednym z najważniejszych elementów będzie umiejętność bezpiecznego posługiwania się bronią indywidualną. Na wyposażenie 42.blp trafiło do tej pory kilkaset sztuk karabinków, ilość ta pozwoli zabezpieczyć proces szkolenia żołnierzy zaplanowanych do wcielenia w pierwszym półroczu, kolejne dostawy będą realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem.

******

Karabinek Grot to nowoczesna konstrukcja, opracowana od podstaw przez polskich inżynierów, w polskiej fabryce. To pierwszy polski karabinek w pełni zgodny ze standardami NATO. Spełnia oczekiwania żołnierzy i wymagania współczesnego pola walki.
Nowa nazwa rodziny karabinków MSBS to przede wszystkim oddanie hołdu polskiemu bohaterowi – „Grot” to konspiracyjny pseudonim gen. Stefana Roweckiego, komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej.

Tekst i zdjęcia: ppłk Marek PIETRZAK  [Rzecznik Prasowy Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej]


Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
2018-02-24 21:05 Broń, Karabinek MSBS GROT, Obrona Terytorialna,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.