Gwiezdne Wojny w Mielenku!!! Wojskowi chemicy w akcji

Na wielu twarzach świadków wydarzeń malowało się zaskoczenie i zainteresowanie. Wrażenie potęgowała obecność dziennikarzy i fotoreporterów z wielu znanych rozgłośni i stacji telewizyjnych. Czy to wypadek,  czy może pożar? Uciekać do domu, czy pozostać na ulicy? Zwyciężyła ciekawość, która została nagrodzona możliwością obserwowania profesjonalistów w akcji.

Dzięki doskonałej współpracy dyrektor szkoły - Wiesławy Hnatewicz z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) w Drawsku Pomorskim i żołnierzami uczestniczącymi w ćwiczeniu Anakonda-16, udało się zorganizować ćwiczenie doskonalące procedury działania na wypadek sytuacji kryzysowych. Scenariusz ćwiczenia zakładał przeprowadzenie ewakuacji szkoły z powodu wykrycia na jej terenie niebezpiecznych materiałów wybuchowych i środków chemicznych niewiadomego pochodzenia.  W pierwszej kolejności powiadomione zostały odpowiednie służby cywilne, które po ewakuacji uczniów zabezpieczyły miejsca zdarzenia, rozpoznały zagrożenie i wezwały na pomoc specjalistyczne jednostki ratownictwa medycznego, likwidacji skażeń oraz saperów. Wszystko odbyło się tak, jak byłoby w przypadku realnego zagrożenia. Choć były to ćwiczenia, najmłodsi uczniowie byli bardzo zdyscyplinowani.

W Mielenku Drawskim pojawili się żołnierze z 1 pułku saperów w Brzegu, 5 pułku chemicznego w Tarnowskich Górach, 44 batalionu chemicznego Gwardii Narodowej Stanu Illinois oraz grupa saperów z Litwy. Wspierał ich zespół medyczny z 25 grupy zabezpieczenia medycznego oraz strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim i Ochotniczych Straży Pożarnych z okolicznych miejscowości: Rydzewo, Linowno i Zagozd. Grupą żołnierzy dowodził ppłk Norbert Hołysz, natomiast PCZK reprezentował pan Jacek Żychnowski.

Dzięki przeprowadzanym 2-3 razy w roku próbnym alarmom, uczniowie w sposób zorganizowany i bez paniki opuścili zagrożony rejon i zgromadzili się na boisku zlokalizowanym poza strefą zagrożenia. Żołnierze, którzy przybyli w bardzo krótkim czasie po wezwaniu, przystąpili do udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz prac związanych z zabezpieczonych niebezpiecznych materiałów. W trakcie akcji wykorzystano robota, przy pomocy którego chemicy sprawdzili zagrożony teren i przewieźli znalezione chemikalia oraz ładunki wybuchowe na poligon, gdzie zostały zneutralizowane.

W związku z ćwiczebnym charakterem działań, dla dzieci ewakuowanych z terenu szkoły zorganizowano pokaz sprzętu wykorzystywanego w Wojsku Polskim oraz armiach sojuszniczych. Dzieci mogły zobaczyć między innymi kołowy transporter opancerzony Rosomak i wozy strażackie. Zaprezentowany sprzęt wojskowy i żołnierze  oraz strażacy wzbudzili podziw i uśmiech na twarzach młodych mieszkańców powiatu drawskiego.

Jest to niewątpliwie wyróżnienie dla małej, ale nowoczesnej szkoły, której uczniowie uzyskują corocznie bardzo dobre wyniki w trakcie egzaminów szóstoklasistów i z sukcesami uczestniczą w konkursach na szczeblu krajowym.

Ćwiczenia wzbudziły duże zainteresowanie mediów i okolicznych mieszkańców. Pokazały dobre przygotowanie służb powołanych do działania w sytuacjach kryzysowych i zacieśniły więzy pomiędzy żołnierzami i lokalną społecznością. Są również dowodem na to, że żołnierze pomimo realizowania wyczerpujących zadań związanych z uczestnictwem w ćwiczeniu Anakonda-16,  znajdują czas na wszelkie inicjatywy i są otwarci na współpracę, która przynosi obopólne korzyści.


Tekst: GG/MIC Zdjęcia: Andrzej Wilkiel INFO [Zespół Prasowy Ćwiczenia Anakonda-16]


2016-06-09 18:55

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.