HISTORIA I TECHNIKA
Podwodna rakieta Sowietów. Projekt 705 Lira (w kodzie NATO Alpha).
Zarówno dla szefów marynarki USA, jak i Związku Sowieckiego, ważnym aspektem była szybkość i manewrowość jednostek, zarówno nawodnych, jak i podwodnych. O ile te pierwsze jest o wiele łatwiej zmusić do zwiększenia prędkości, tak w przypadku podwodniaków, które operują w bardzo niegościnnym środowisku, zwiększenie prędkości nawet o kilka węzłów, jest bardzo trudne.
WięcejT-90. Cz.3. Modernizacja czołgu.
Na początku XXI wieku w biurach konstrukcyjnych z Omsktransmaszu i Urałwagonzawod (UWZ) podjęto starania udoskonalenia czołgu podstawowego T-90, które koncentrowały się na opracowaniu nowego typu wieży. Inżynierowie z Omska zaproponowali konstrukcję, opartą na opracowanej wcześniej modułowej koncepcji wieży "Burłak", natomiast specjaliści z UWZ postanowili adoptować dotychczasowe rozwiązania, mające swoje korzenie w prototypach Obiektów 187 i 188A1.
WięcejT-90. Cz.2. T-90 w Indiach.
Czołg T-90 stał się hitem eksportowym zakładów Urałwagonzawod (UWZ), który sprzedał znacznie więcej pojazdów za granicę, niż rodzimej armii. Było to typowe zjawisko w latach kryzysu państwa rosyjskiego, gdy firmy zerwały z sowiecką doktryną zakazu dostarczania najnowszego uzbrojenia (z wyłączeniem szczególnych przypadków) dla państw obcych, nawet Układu Warszawskiego
WięcejT-90. Cz.1
Kiedy 26 grudnia 1991 upadł totalitarny Związek Sowiecki, powstałe na jego gruzach niepodległe państwa odziedziczyły olbrzymie ilości sprzętu wojskowego, składowanych w jednostkach na ich terytorium lub od oddziałów wycofywanych z byłych krajów satelickich (z Polski już od 8 kwietnia 1991 roku).
WięcejU – Booty Typ XXI. Okręty, które wyprzedziły swoje czasy.
Podstawowymi okrętami podwodnymi U – Bootwaffe były okręty typu VIIC (770 tonowy okręt będący rozwinięciem pierwszowojennego typu UB III), oraz 1232 tonowe IXC (oceaniczne, duże okręty z potężnym uzbrojeniem torpedowym, które operowały nawet u wschodnich wybrzeży USA).
WięcejWojna sześciodniowa. Cz.5: Wojna na lądzie
Ostatnim frontem w Wojnie Sześciodniowej była tzw. jordańska arena zmagań. Z politycznego i religijnego punktu widzenia, dla Żydów był to najważniejszy kierunek, mający na celu zdobycie symbolicznej Jerozolimy i Jerycha.
WięcejWojna sześciodniowa. Cz.4: Wojna na lądzie
Rankiem 6 czerwca armia syryjska, w następnie ataku wojsk izraelskich na swoje bazy lotnicze i ofensywie w kierunku Synaju, przystąpiła do ostrzału rejonu przygranicznego z Izraelem (była to kontynuacja działań prowadzonych od kilku miesięcy).
WięcejWojna sześciodniowa. Cz.3: Wojna na lądzie
Chaos związany z rozkazem Dowódcy Sił Zbrojnych Egiptu, marszałka Abdela Hakima Amera (nawet nie konsultowanym z prezydentem Naserem), spowodował nieskoordynowaną ucieczkę oddziałów lądowych w kierunku Kanału Sueskiego. Jakby tego było mało, wiele jednostek pozbawionych było dowództwa, gdyż oficerowie samowolnie opuścili swoje oddziały i ratowali się ucieczką na zachód.
WięcejWojna sześciodniowa. Cz.2: wojna na lądzie
Do całkowitego powodzenia operacji wojskowej, poprzedzonej zmasowanym atakiem lotniczym, potrzebna jest szybka ofensywa wojsk lądowych, zwieńczająca sukces osiągnięty dzięki współdziałaniu wszystkich rodzajów sił zbrojnych.
WięcejWojna sześciodniowa. Cz.1: wojna w powietrzu
W konfliktach zbrojnych prowadzonych na przestrzeni wieków, rzadko dochodziło do błyskawicznych zwycięstw z wrogiem mającym zdecydowaną przewagę liczebną. Do pełnego osiągnięcia sukcesu potrzebne było spe
Więcej
Poligonowe Wieści
sprawddzam jakoś komentowania