KONDOR - 16 zakończony PODSUMOWANIE

Ćwiczenie zostało zaplanowane i zrealizowane przy dużym zaangażowaniu wszystkich żołnierzy Skrzydła. W czasie pięciu dni obserwowaliśmy różnorodne działania w powietrzu i na ziemi. W części wstępnej, po otrzymaniu pierwszych rozkazów, wszystkie jednostki musiały przygotować się planistycznie i organizacyjnie do wykonania określonych zadań. W bardzo krótkim czasie, w poszczególnych bazach lotnictwa taktycznego, przeprowadzono rekonesanse oraz wykonano przemieszczenie sprzętem bojowym, w celu zajęcia określonego ugrupowania w ramach Komponentu Powietrznego.

W kolejnych dniach samoloty Su-22 i MiG-29 wykonywały zadania bojowe na 21. Centralnym Poligonie Lotniczym w Nadarzycach oraz Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Przez dwa dni obserwowaliśmy umiejętności pilotów z 21. 22. i 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Realizowali oni zadania osłony własnego lotnictwa, w celu wywalczenia przewagi w powietrzu, stwarzając w ten sposób warunki do zrzucania bomb oraz prowadzenia ognia z działek pokładowych do wskazanych celów naziemnych i nawodnych. Efekty ich działań były rejestrowane przez bezpilotowe środki rozpoznania z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Bezpieczne lądowanie na lotniskach zabezpieczały pododdziały ochrony. Ich zadaniem było odparcie ataków grupy dywersyjno-rozpoznawczej, której działania podgrywał pluton rozpoznawczy 6. Brygady Powietrznodesantowej. W ramach współdziałania pomiędzy rodzajami sił zbrojnych, przećwiczono również element obrony przed bronią masowego rażenia. W rejonie lotniska doszło do skażenia środkami bojowymi, w związku z tym żołnierze z 6. batalionu chemicznego w Śremie, przeprowadzili likwidację skażeń ludzi i sprzętu latającego.

Przez kilka dni ćwiczenia gościliśmy kilkuosobową, oficjalną delegację armii chińskiej. Celem ich wizyty była obserwacja ćwiczenia 1. SLT. Na lotnisku 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, przybyłych gości przywitał zastępca dowódcy 1. SLT płk dypl. pil. Robert Cierniak i dowódca 21. BLT płk dypl. pil. Karol Jędraszczyk. W czasie całego pobytu, goście z Chin zostali zapoznani z ogólną strukturą i zadaniami jednostek Skrzydła. Mieli również możliwość obserwacji prowadzonych działań na 21. CPL w Nadarzycach i CPSP w Ustce przez samoloty Su-22 i MiG-29.

 

***

 

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. KONDOR-16, było kontynuacją wielu wcześniej realizowanych ćwiczeń i treningów, przygotowujących jednostki 1. SLT do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem. W tym roku był to ostatni, podsumowujący etap, który, zgodnie z koncepcją Dowódcy 1. SLT, w pełni przygotował wydzielone siły i środki jednostek Skrzydła do udziału w ćwiczeniu międzynarodowym pk. ANAKONDA-16.


Tekst: mjr Paweł Krawczak Zdjęcia: st. chor. szt. Robert Skowron, Stomski D, Aneta Zembek-Piętka, st. szer. Dominik Grochowski INFO [1 SLT]

2016-06-10 16:54

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.