Marsz 12 Brygady

10 czerwca kolumny pojazdów wojskowych z 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, które w ramach Saber Strike-18 przemieszczają się z poligonu w Drawsku Pomorskim na teren OSPWL w Orzyszu osiągnęły Morąg.

Jednak zanim polscy żołnierze zostali serdecznie powitani przez mieszkańców mazurskiego miasta, czekało ich duże wyzwanie, jakim była przeprawa promowa przez Wisłę w Chełmnie, przygotowana przez kompanię pontonową z 5 Pułku Inżynieryjnego.

Nadejście sił głównych zostało poprzedzone zabezpieczeniem przyczółków na obu brzegach rzeki przez około 70 żołnierzy ze szwadronowej grupy bojowej w sile dwóch plutonów z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej (25BKPow).
Przeprowadzili oni taktyczny desant śmigłowcowy dzień wcześniej, w sobotę, o godzinie 16.00 i po zabezpieczeniu wyznaczonego rejonu pozostali w nim do czasu zakończenia przeprawy przez żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej.
Do przeprowadzenia operacji wykorzystano dwa śmigłowce Mi-8 i dwa Mi-17 z dywizjonów lotniczych podległych 25 Brygadzie oraz dwa śmigłowce UH-60 Blackhawk z 12 Brygady Kawalerii Powietrznej Armii Stanów Zjednoczonych.
Desant był ubezpieczany przez 4 śmigłowce – dwa W-3 Sokół (25BKPow) i dwa Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

„Desant był realizowany różnymi sposobami. Pierwszy rzut dokonał desantowania przy pomocy tak zwanej grubej liny, żołnierze opuścili się z zawieszonych w powietrzu śmigłowców, a drugi rzut desantował się ze śmigłowców, które przyziemniły (…) W drugim rzucie wyładowano również uzbrojenie” – tak w skrócie opisał zadanie oficer prasowy 25BKPow ppor. Bartosz Grzesło.

Siły 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej liczące około 700 żołnierzy i 300 pojazdów różnych typów (w tym rodzina KTO Rosomak w wersjach: bojowego Rosomak-S, ewakuacji medycznej Rosomak-WEM, rozpoznania technicznego Rosomak-WRT, czy samobieżnego moździerza kołowego SMK120 Rak) dotarły do Chełmna po zachodniej stronie Wisły w nocy z sobotę na niedzielę. W niedzielę, o godzinie 8.00, prawie 50 pojazdów i około 200 żołnierzy dotarło w rejon przeprawy promowej. Została ona zorganizowana w oparciu o trzy zestawy o nośności 80 ton, z których każdy składał się z 16 bloków pontonowych i dwóch bloków brzegowych na końcach, sterowanych przez dwa kutry. Jednorazowo koryto rzeki przekraczało od jednego do czterech pojazdów i operację udało się zakończyć ok. godziny 16.00. Zestawy pontonowe wykorzystane podczas operacji zostały zapewniły: 5 Pułk Inżynieryjny, 2 Pułk Inżynieryjny i 2 Pułk Saperów. Pozostała część sił przekroczyła rzekę wykorzystując do tego celu most w Chełmnie.
Poza żołnierzami kawalerii powietrznej rejon przeprawy zabezpieczały także dwa śmigłowce szturmowe Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej z Inowrocławia oraz samobieżne wyrzutnie rakiet typu Osa z 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina.

Połączone działania obserwował dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, kierownicza kadra zaangażowanych w szkolenie jednostek, przedstawiciele Armii Stanów Zjednoczonych oraz licznie przybyłe media i mieszkańcy miasta.

***********************************

Międzynarodowe ćwiczenie Saber Strike-18, prowadzone przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie jest ósmą edycją organizowanego od 2010 roku szkolenia. Odbywa się ono w dniach 3-15 czerwca, na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. Bierze w nim udział około 18000 żołnierzy z 20 państw, z czego ponad 5000 stanowią polscy żołnierze z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tegoroczne manewry, podobnie jak poprzednie, uwzględniają m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i w Polsce.

To amerykańskie ćwiczenie, zaliczające się jednocześnie do kluczowych przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP, przede wszystkim Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych mu jednostek wojskowych, skupia się na doskonaleniu zdolności prowadzenia operacji lądowych i powietrznych przez zaangażowane w ćwiczenie wojska państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego dodatkowym celem jest zwiększanie interoperacyjności sił zbrojnych ćwiczących stron z Wielonarodowymi Batalionowymi Grupami Bojowymi NATO stacjonującymi na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski, będącymi częścią szerszej strategii Sojuszu Północnoatlantyckiego w obszarze odstraszania oraz prezentacji gotowości i zdecydowania w zakresie kolektywnej obrony każdego z członków.

Tegoroczna edycja ćwiczenia zakłada udział komponentów z następujących państw sojuszniczych i partnerskich: Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch, jak również sił NATO.
Głównym ćwiczącym z Polski będzie 12 Dywizja Zmechanizowana.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek Zdjęcia: Michał Niwicz / Polska Zbrojna, mjr Paweł Szymczak / 5 pinż


Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojmych
2018-06-11 15:03 12 Brygada Zmechanizowana, Przeprawa promowa w Chełmno, Wisła, Saber Strike-18

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.