Michał Jach - Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej - na ćwiczeniach RYŚ 17.

Kurz, pot, zaangażowanie, nieprzespane noce, szybkie działanie i wymagające zadania – tak w skrócie można podsumować manewry RYŚ-17, podczas których niespodziewanie Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach obserwował profesjonalizm ćwiczących żołnierzy.
Realizowane na drawskim poligonie ćwiczenie pk. RYŚ-17 wymaga od ćwiczących żołnierzy wielkiego poświęcenia. Dotyczy to przede wszystkim żołnierzy rezerwy, którzy licznie stawiając się na manewry po kilku lub kilkunastu latach przerwy, muszą zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest miesięczny powrót w szeregi armii.
Z tego względu Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach oraz Dyrektor Oddziału Agencji Mienia Wojskowego w Szczecinie Monika Kieliszak odwiedzili ćwiczących żołnierzy, aby poznać ich opinie oraz spostrzeżenia dotyczące realizowanego szkolenia.
W pierwszej kolejności żołnierze 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów zaprezentowali ewakuację techniczną i medyczną na polu walki. Szczegółowego omówienia działania złocienieckich „Legionistów” dokonał Dowódca 2 Brygady pułkownik dypl. Artur Pikoń.
W dalszej części wizyty Przewodniczący Jach i Dyrektor Oddziału AMW Kieliszak brali udział w przeprawie zorganizowanej przez żołnierzy 5 pułku inżynieryjnego ze Szczecina – Podjuch wykorzystujących park pontonowy. Dowódca 5 pułku pułkownik Jacek Kwiatkowski komentując działanie inżynierów, przedstawił możliwości sprzętu będącego na wyposażeniu pułku.
Kolejnym punktem wizyty było przedstawienie sposobu zorganizowania poszczególnych elementów stanowiska dowodzenia 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Dodatkowo Dowódca „Dwunastki” generał dywizji Rajmund T. Andrzejczak przedstawił sposób wykorzystania przez 12 Dywizję systemu przesyłania informacji PMN (Polish Mision Network – przyp. red.) na dużych odległościach.
Niecodzienna wizyta była dla żołnierzy wyjątkową okazją do rozmowy z Przewodniczącym Jachem, który chętnie pytał żołnierzy o liczne spostrzeżenia oraz wnioski.
Podsumowując wizytę na poligonie Przewodniczący Jach zaznaczył: - „Dzisiejsza wizyta jest dla mnie niezwykła, ponieważ widziałem ogromne zaangażowanie żołnierzy, i jednocześnie mogłem z nimi porozmawiać. Stare przysłowie „jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz” jest najlepszą droga, aby doskonalić funkcjonowanie oraz podnosić poziom wyszkolenia. Dzięki omówieniu różnych spraw możemy wspólnie eliminować problemy w procesie szkolenia, który w 12 Dywizji oceniam na bardzo wysokim poziomie”.

˖ ˖ ˖

W dniach 12 – 18 września 2017 r. w wielu miejscach Polski północno – zachodniej pododdziały 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz pododdziały wydzielone z innych jednostek wojskowych realizują ćwiczenie pk. RYŚ-17, które jest przygotowaniem do największego tegorocznego ćwiczenia Wojska Polskiego pk. DRAGON-17.

Tekst: por. Błażej Łukaszewski Zdjęcia: st. chor. szt. Artur Walento


2017-09-18 18:59 Ćwiczenia RYŚ 17, POLIOGON DRAWSKI, CSWL Drawsko, 12 Dywizja Sczecin

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.