Pierwsza w historii kobieta będzie dowodzić okrętem marynarki wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało nas o bardzo ciekawym i dziejowym wydarzeniem.
Dnia 30 listopada 2016r o godzinie 13.30 w Porcie Wojennym Świnoujście odbędzie się uroczyste przekazanie obowiązków dowodzeniem okrętem transportowo – minowym ORP Lublin przez Kpt. mar. Katarzynę Mazurek.
Pani Kapitan będzie pierwszą w historii Polskiej Marynarki Wojennej kobietą, której powierzono dowodzenie okrętem.
Należy podkreślić że ORP Lublin nie jest małym okrętem.
ORP Lublin służy w Polskiej Marynarce Wojennej od prawie 30 lat ale mimo tego bierze czynnie udział w manewrach poligonowych a w tym również w m.in. manewrach NATO na Bałtyku.
Jego wymiary to blisko 100 metrów długości oraz 10 metrów szerokości. Okręt przeznaczony jest do transportu żołnierzy desantu wraz ze sprzętem i pojazdami i ewakuacji ludzi oraz desantowania bezpośredniego.
Okręt wyposażona jest w zestawy rakietowo-artyleryjskie i pociski przeciwlotnicze głównie do obrony. Ciekawostką jest iż ORP Lublin może również zabrać na pokład ponad 130 min morskich i stawiać zapory minowe.

Tekst: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści] Zdjęcia: [MON]

Aktualizacja 01.12.2016r.
30 listopada br., w świnoujskim Porcie Wojennym odbyła się uroczystość objęcia obowiązków dowódcy okrętu ORP Lublin. Nowym dowódcą okrętu wchodzącego w skład 8FOW została kapitan marynarki Katarzyna Mazurek.

Uroczystość objęcia obowiązków dowódcy okrętu odbyła się zgodnie z marynarski ceremoniałem. W trakcie uroczystości komandor porucznik Grzegorz Okuljar - dowódca 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych wręczył nowemu dowódcy „Znak Dowódcy Okrętu” symbol sprawowania władzy nad okrętem i jego załogą. Znak ten powiewać będzie na maszcie „Lublina” przez cały okres dowodzenia okrętem przez kapitan marynarki Katarzynę Mazurek. W trakcie uroczystości, nowy dowódca okrętu podziękował dowódcy dywizjonu za powierzenie odpowiedzialnej funkcji dowódczej.

Dziękuje za zaufanie i powierzenie mi dowodzenia okrętem. Dziękuję za wsparcie i obiecuję, iż moja służba, praca i postępowanie pozwoli mi na potwierdzenie słuszności tej decyzji.

W uroczystości objęcia dowodzenia „Lublinem” przez kpt. mar. Katarzynę Mazurek wzięli udział m.in. dowództwo 8 Flotylli Obrony Wybrzeża na czele z komandorem Krzysztofem Zdonkiem - dowódcą flotylli, kadra dowódcza 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych, przedstawiciele władz miasta Lublin (miasto partnerskie okrętu) byli dowódcy okrętu oraz jego załoga.

ORP „Lublin", wspólnie z bliźniaczymi okrętami noszącymi imiona polskich miast Torunia, Gniezna, Krakowa i Poznania, wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych, należącego do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe okręty projektu 767 (typu „Lublin”) został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jest okrętem przeznaczonym do załadunku z nieuzbrojonego brzegu, transportu morzem oraz wyładowania w warunkach bojowych na nieuzbrojonym brzegu – pływającej i niepływającej techniki wojskowej i żołnierzy desantu morskiego. Może również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych.

Tekst i zdjęcia: archiwum 8FOW

2016-11-28 19:33

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.