Polacy ćwiczą na terenie Niemiec w Hohenfels - wyzwania ALLIED SPIRIT VIII

Rozgrywające się na terenie ośrodka szkoleniowego 7 Armii USA w Hohenfels manewry pk. ALLIED SPIRIT VIII stanowią wyjątkową okazję, aby ćwiczący żołnierze porównali obowiązujące w innych armiach procedury i rozwiązania systemowe, a także doskonalili współdziałanie w międzynarodowym środowisku.
Charakter obecnych konfliktów zbrojnych zmienia się w bardzo szybkim tempie, dlatego niezwykle istotne jest wyciąganie odpowiednich wniosków oraz wdrażanie ich, aby na wszelki wypadek być przygotowanym na wyzwania współczesności.

Z tego względu coraz ważniejsza staje się w wojsku bardzo szybka i niezawodna wymiana informacji na dużych odległościach, a także wysoka mobilność przemieszczanych pododdziałów. Zdolność tą mogą zapewnić jedynie perfekcyjnie funkcjonujące stanowiska dowodzenia z odpowiednio sprawnymi elementami łączności oraz logistyki działające w środowisku narodowym i międzynarodowym.

Jednym z najważniejszych celów ćwiczenia pk. ALLIED SPIRIT VIII jest rozwój i wzmocnienie interoperacyjności, zdolność do planowania, a także kierowania i realizacji procesu zabezpieczenia logistycznego z uwzględnieniem podległych sił międzynarodowych. Z tej przyczyny wspomniane manewry na bawarskim poligonie są adekwatnym sprawdzianem dla pododdziałów „Błękitnej” Brygady w wykonywaniu skomplikowanym zadań w górzystym terenie i dynamicznie zmieniających się warunkach pogodowych.

„Z każdym dniem, a nawet z każdą godziną ćwiczenia Allied Spirit VIII przybywa zadań dla żołnierzy „Błękitnej” Brygady. Jest ciężko, pojawiają się mniejsze lub większe wyzwania, ale po to intensywnie szkoliliśmy się, aby teraz udowodnić nasze przygotowanie. Jesteśmy pełni wiary w swoje umiejętności, że współdziałając z żołnierzami innych armii wykonamy postawione zadania” – podsumował dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej pułkownik Trytek.

***

Ćwiczenie „Allied Spirit VIII” to pierwsze z serii ćwiczeń międzynarodowych w jakich główną rolę pełnić będą jednostki 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. To również przygotowanie się do najważniejszego ćwiczenia jakim jest Anakonda-18, podczas którego 12. Dywizja będzie głównym ćwiczącym związkiem taktycznym.

Tekst: por. Błażej Łukaszewski Zdjęcia: por. Błażej Łukaszewski, por. Bartłomiej Kulesza


2018-01-25 18:38 Ćwiczenia Allied Spirit VIII , NATO, 12 Dywizja Zmechanizowana, Niemcy, Polska

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.