Poligon Drawski - SZKOLENIE GWARDII NARODOWEJ

W dniach 7-9 kwietnia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych odbyło się szkolenie Gwardii Narodowej Szczecin przy współpracy z Wydziałem Żandarmerii Wojskowej z Oleszna.
Zajęcie odbywały się na podstawie programu SERE poziom B. SERE to skrót utworzony z następujących wyrazów: Survival – Przetrwanie, Evasion – Unikanie, Resistance – Opór, Escape – Ucieczka i jest to obowiązkowy element szkolenia żołnierzy pozwalający przetrwać w przypadku izolacji na terytorium wrogim lub potencjalnie wrogim.
Pod czujnym okiem por.ks. Przemysława TURA i st.chor. Marcina CZERWIŃSKIEGO gwardziści szkolili się z takich zagadnień jak: medycyny przetrwania, wykorzystanie flory i fauny w survivalu, ogniska survivalowe, budowa schronień, organizacja obozowiska, podstawowe sposoby maskowania i kamuflażu, skryte poruszanie się w terenie w obliczu sił tropiących oraz podjęcie osoby izolowanej.
Szczególnie duży nacisk położono na techniki samopomocy i pierwszej pomocy przedmedycznej.
Kulminacyjnym punktem szkolenia było bytowanie przez okres jednej doby w leśnych ostępach. Na tym etapie gwardziści samodzielnie budowali schronienia, w których musieli spędzić noc. Ci, którzy przyłożyli się do pracy spędzili ją w miarę komfortowych warunkach, natomiast pozostałych zweryfikowała wilgoć i niska temperatura.
Całość ćwiczenia zakończyła Msza Święta z udziałem Gwardii Narodowej w Kaplicy Garnizonowej w Olesznie.
Uczestnikom gratulujemy hartu ducha oraz wysokiego poziomu wyszkolenia ogólno wojskowego jak i specjalistycznego.
Serdeczne podziękowania dla instruktorów z Grupy Zabezpieczenia Szkolenia oraz Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Olesznie za profesjonalną pomoc w realizacji tak trudnego zadania.

Tekst i zdjęcia: st.chor. Marcin CZERWIŃSKI
2017-04-17 14:01 Gwardia Narodowa, Poligon Drawski, Survival

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.