Przygotowania do kolejnej rotacji Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT).

1 lutego w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc) w Żaganiu odbyło się spotkanie robocze dotyczące zbliżającej się kolejnej rotacji żołnierzy amerykańskich z Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT).

Amerykańskich żołnierzy, na czele z dowódcą 2 ABCT pułkownikiem Davidem W. Gardnerem oraz jego następcą pułkownikiem Rutherford Wilsonem dowódcą 1 ABCT z 1 Dywizji Kawalerii na co dzień stacjonującej w Teksasie, podjął dowódca Czarnej Dywizji gen. bryg. Stanisław Czosnek. Podczas spotkania omówiono zagadnienia dotyczące przygotowywanej rotacji oraz wnioski wypływające z dotychczasowego pobytu i funkcjonowania Pancernych Brygadowych Grup Bojowych w rejonie odpowiedzialności 11 LDKPanc. Wiele uwagi poświęcono na sprawę wspólnego szkolenia oraz planowanych przyszłych ćwiczeń. Ponadto przedstawiono najważniejsze przedsięwzięcia, a także dokonano ich synchronizacji oraz określono obszary, w których należy dokonać zacieśnienia dalszej współpracy.

Tego samego dnia w dowództwie Czarnej Dywizji odbyło się spotkanie przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych, zespołów reagowania kryzysowego i służb ratowniczo-medycznych z żołnierzami polskimi i amerykańskimi.

Celem spotkania było wypracowanie koncepcji wspólnego ćwiczenia epizodycznego z zarządzania kryzysowego. Ponadto w czasie narady ustalono miejsce ćwiczenia, niezbędne siły i środki do jego zabezpieczenia, a także określono ograniczenia administracyjno-organizacyjne. Konferencję zakończył rekonesans w terenie oraz ustalenie daty kolejnego finałowego już spotkania.

Tekst: mjr Artur Pinkowski Zdjęcia: por. Krzysztof Gonera


2018-02-02 20:37 1030 NATO, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, USArmy, Pancerna Brygada Grupy Bojowej (ABCT)

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.