ROSOMAKI uczyły się pływać.

W dniach 18 - 21 kwietnia br. w oparciu o infrastrukturę Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych- Wędrzyn odbyło się szkolenie dla kierowców KTO Rosomak w zakresie pokonywania przeszkód wodnych.

Zajęcia zostały przeprowadzone przez instruktorów z Ośrodka Szkolenia Kierowców Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, którzy posiadają uprawnienia do szkolenia kierowców nadane przez producenta pojazdów Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich.

Zajęcia odbywały się na jeziorze Buszno znajdującym się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.
Przedsięwzięcie zabezpieczał 1 oraz 3 batalion piechoty zmotoryzowanej 12 Brygady Zmechanizowanej.
Organizatorem kursu był major Maciej Jóźwiak. Kierownikiem zajęć był podporucznik Bartosz Ossowski. Bezpieczeństwo na wodzie zapewniała grupa ratunkowo - ewakuacyjna z 2 stargardzkiego batalionu saperów pod dowództwem starszego chorążego sztabowego Jarosława Smoczyńskiego, w skład której wchodziła również sekcja ewakuacji załóg oraz sekcja ewakuacji sprzętu.

Podczas kursu kierowcy KTO Rosomak zostali przeszkoleni w zakresie przygotowania wozów do pływania, ćwiczyli ewakuację pojazdu w sytuacji zagrożenia oraz posługiwanie się sprzętem ratunkowym.
Najbardziej ciekawą i widowiskową częścią zajęć było oczywiście pływanie ponad dwudziestotonowych transporterów opancerzonych KTO Rosomak.

W efekcie końcowym 50 kierowców otrzymało zaświadczenia o odbyciu szkolenia, które pozwala do samodzielnego kierowania pojazdem w czasie pokonywania przeszkód wodnych.

Zdjęcia i tekst: por. Bartłomiej Kulesza 12BZ


Źródło: 12 Brygada Zmechanizowana
2018-04-23 15:54 12 Brygada Zmechanizowana, ROSOMAK, Poligon Wędrzyn

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.