Ryś zaatakował!

13 września rozpoczęły się największe ćwiczenia dla wojsk 12 Szczecińskiej Dywizji.
Główne ćwiczenia odbywają się na obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku ale swoim zasięgiem również obejmują północną – zachodnią część Polski.
W tym roku największą rolę spełnia 2 Brygada Zmechanizowana ze Złocieńca która oprócz zabezpieczenia logistycznego ćwiczeń na poligonie Drawskim zadysponowała ponad 800 żołnierzy i prawie niewiele mniej żołnierzy rezerwy (700).
Już ponad tydzień wcześniej z jednostki w Budowie gdzie stacjonuje na co dzień 2 Brygada Zmechanizowana przetransportowano na specjalistycznych niskopodłogowych lawetach ciężki sprzęt bojowy – S1 Goździk, BWP-1 oraz sprzęt logistyczny i wsparcia piechoty.
Do ćwiczących dotarli żołnierze i sprzęt z 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina oraz artyleria rakietowa wydzielona z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii.
Już po kilku dniach można powiedzieć że ćwiczenia o KRYPTONIMIE RYŚ pokazał swój pazur i z relacji jakie do nas docierają można stwierdzić że szkolenie jest naprawdę efektowne.
Technologia jaka jest już wdrożona i nadal wdrażana widoczna jest gołym okiem. Należy tu wspomnieć i wyróżnić ćwiczenia piechoty na zestawach przeciwpancernych SPIKE czy też wsparcie przeciwlotnicze gdzie ćwiczono na ręcznych przeciwlotniczych zestawach GROM.
Jednak od wielu lat cechą RYSIA jest spektakularna aktywność bojowa artylerii. Nocne i dzienne strzelania robią naprawdę mocne wrażenie. No cóż są to BOGOWIE WOJNY i bez nich armia raczej nie mogłaby istnieć.
Tegoroczny RYŚ odbywa się nieco wcześnie bo zazwyczaj odbywa się na przełomie listopada i grudnia ale to dlatego iż wojska należące do 12 Dywizji Szczecińskiej traktują te ćwiczenia jako ostatni sprawdzian przed nadchodzącymi największymi tegorocznymi ćwiczeniami w POLSCE i to właśnie Ci żołnierze będą odgrywać największą rolę w ćwiczeniach na Poligonie Drawskim o kryptonimie DRAGON 17.

Tekst: Tomasz Jasyk Zdjęcia: por. Paulina POPIEL, por. Błażej Łukaszewski


2017-09-15 22:45 RYŚ 17, CSWL Drawsko, Poligon, Cwiczenia

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.