Saperzy wykonali zadanie

Budowa mostów przez wojska inżynieryjne to ich codzienność, ale budowa mostu jako platformy pływającej pod rurociąg i do tego jego utrzymanie przez ponad dwa miesiące na rzece Wiśle to nowość, nie tylko na skalę Polski.

W realizacji zadania, na wniosek wojewody mazowieckiego, wzięło udział ponad 170 żołnierzy i ponad 100 jednostek sprzętu. Most o długości 244 m osiągnął swoją funkcjonalność 3 września. Przez dwa miesiące most pontonowy służył jako konstrukcja nośna dla awaryjnego rurociągu, który doprowadzał ścieki do warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.

24 listopada od godz. 8.00 rozpoczęto przedostatni etap zadania, czyli demontaż i transport sprzętu do miejsc dyslokacji. Stało się to możliwe dzięki usprawnieniu przesyłu ścieków do oczyszczalni „Czajka”. Zadanie zostało zrealizowane przez żołnierzy pod dowództwem płk. Bogdana Prokopa z 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego w tym przede wszystkim żołnierzy z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego oraz żołnierzy dowodzonych przez ppłk. Artura Gruszczyka z 2 Pułku Saperów z Kazunia. Ten etap został zakończony 25 listopada. Ostatni etap zadania zostanie zakończony wtedy kiedy sprzęt użyty do realizacji tego wymagającego przedsięwzięcia zostanie przywrócony do pierwotnego stanu sprawności.

Budowa, utrzymanie oraz demontaż przeprawy potwierdziły wysoki poziom wyszkolenia żołnierzy, a przede wszystkim było to kolejne doświadczenie we współpracy z różnymi instytucjami administracji rządowej jak i administracji samorządowej. Zrealizowane zadanie potwierdziło znakomitą współpracę z innymi służbami mundurowymi takimi jak: Policja, Państwowa Straż Pożarna czy Straż Miejska. Było to też ciekawe doświadczenie we współpracy z firmami prywatnymi, które odpowiadały za budowę i utrzymanie rurociągu.

Teraz przyszedł czas na odtworzenie zdolności bojowej i oczekiwanie na kolejne zadanie, które będzie potwierdzeniem wysokiego wyszkolenia Wojsk Inżynieryjnych.

Tekst: płk Artur Talik Zdjęcia: płk Marek Wawrzyniak


Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
2019-11-26 12:22 Most Pontonowy, Saperzy,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.