Słowackie manewry

Rozpoczęło się ćwiczenia Slovak Shield 16, w którym żołnierze 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej uczestniczą już po raz trzeci. Polsko-słowacko-czeski pododdział wyposażony w polskie Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak, czeskie wozy bojowe piechoty BWP-1 oraz słowackie czołgi T-72 M1


wspierany przez pododdział ze Stanów Zjednoczonych wyposażony w wozy bojowe Stryker od kilku dni szkoli się w słowackich manewrach.

W ćwiczeniu bierze udział 4 tysiące żołnierzy z USA, Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec. Manewry odbywają się na słowackim poligonie w Lest, natomiast w słowackiej Akademii Obrony Narodowej w Liptowskim Mikulaszu znajduję się siedziba główna dowództwa składająca się z oficerów państw NATO.

Ćwiczenie pozwala nam na wymianę doświadczeń i procedur oraz zgranie się z sojuszniczymi pododdziałami. Tego typu zadania umożliwiają szybką reakcję i podjęcie działań na wypadek ewentualnego zagrożenia.” komentuje dowódca polskiego pododdziału kapitan Dawid Butlak.


Tekst: por. Dorota Kusiak  Zdjęcia: plut. Marcel Dewerenda, plut. Marcin Łukaszuk [DGRSZ]

2016-10-16 16:20 1243

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.