Święto 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu

Mszą Świętą odprawioną w intencji żołnierzy oraz pracowników Resortu Obrony Narodowej 2 Brygady Zmechanizowanej (2 BZ), odprawioną w kościele wojskowym p.w. Św. Augustyna w Złocieńcu, zapoczątkowano cykl obchodów Święta Brygady.
W tym roku obchody Święta 2 BZ objęły aż dwa dni. 27 lipca odbył się Dzień Otwartych Koszar, rajd rowerowy oraz Msza Święta w intencji jednostki.
Następnego dnia przyszedł czas na część oficjalną. Tegoroczne święto przejdzie do historii jako dzień uczczenia pamięci byłego dowódcy 2 BZ – generał broni Włodzimierza Potasińskiego. Tego właśnie dnia dokonano otwarcia Sali Odpraw Jego imienia. Zaszczytu przecięcia wstęgi na tablicy pamiątkowej dostąpili Dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej w zastępstwie pan generał Tomasz Piotrowski oraz pan generał brygady w rezerwie Andrzej Gwadera.
Dowódca 2 BZ pan pułkownik Artur Pikoń w swoim przemówieniu przypomniał postać generała Potasińskiego
„…wielki to był człowiek i wielki szacunek Mu się należy. Był dowódcą, za którym zamiast butów maszerowały żołnierskie serca…”.
Po tej niezwykle sentymentalnej uroczystości przyszedł czas na uroczysty apel. Podniesiono na maszt flagę państwową odegrano i odśpiewano hymn narodowy, a Dowódca Brygady serdecznie powitał wszystkich gości przybyłych na uroczystość.
Święto jednostki to także znakomita okazja do docenienia zasług i poświęceń wszystkich tych, którzy swoją wzorową postawą i pełnym zaangażowaniem bezsprzecznie przyczynili się do kreowania właściwego wizerunku żołnierza Wojska Polskiego, budując jednocześnie dobre imię złocienieckiej Brygady.
Podczas uroczystej zbiórki wręczono gwiazdy Afganistanu uczestnikom misji w ramach PKW, zaś wyróżniającym się żołnierzom Odznakę Pamiątkową 2 BZ, pismo pochwalne ze zdjęciem żołnierza na tle sztandaru JW oraz nagrody rzeczowe.
Ponad to odczytano rozkaz o mianowaniu na wyższy stopień wojskowy, a nasza Brygada otrzymała medal „Za zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ”.
Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów i po raz pierwszy w 22 letniej historii 2 BZ odbyła się defilada sprzętu wojskowego pozostającego na wyposażeniu jednostki.
Po części oficjalnej obchodów rozpoczął się festyn rodzinny. Przybyli goście mogli podziwiać pokazy sprzętu wojskowego oraz wziąć udział w bloku imprez artystycznych. Zabawa trwała aż do późnych godzin wieczornych.

Tekst i zdjęcia: por. Paulina Popiel
2017-08-01 10:12 2 Brygada Zmechanizowana, Złocieniec

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.