Tragiczne oblicze współczesnego pola walki …

Rozrzucone ciała, krew, krzyki rannych żołnierzy - to inne oblicze wojny o której rzadko się mówi lub zapomina pokazując nowoczesne osiągnięcia techniki i nowoczesne metody walki na współczesnym polu walki.

Jednak to wszystko nie zapobiegnie tragedii jaką byliśmy świadkami przedstawionego epizodu ćwiczeń o kryptonimie „MASKAL” (Massive Casualties) podczas kolejnego dnia zmagań na poligonie w Drawsku Pomorskim w ramach operacji wojskowej ANAKONDY 18.

Według wojskowej definicji - „MASCAL” - tak określa się zdarzenie masowe w której liczba rannych przekracza możliwości medyczne i ewakuacyjne walczącego pododdziału.

Pozorowane ćwiczenia gdzie wojska zostają ostrzelane artylerią oraz skażone niewiadomymi środkami chemicznymi po czym, zostaje przeprowadzona ewakuacja poszkodowanych żołnierzy z pola walki a następnie likwidacja skażeń sprzętu i ludzi.

Szkolenie pokazało bardzo dobre przygotowanie wszystkich odpowiedzialnych do takich ewentualnych wojennych scenariuszy oraz również osiągnięcia techniczne w medycynie i umiejętności sił ludzkich w pokonywaniu słabości ludzkiego ciała.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści]


2018-11-11 19:47 MASCAL, Anakonda 18, Poligon Drawski, Medycyna, Broń Chemiczna,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.