Transport operacyjny. (GALERIA)

Przez blisko 2 tygodnie żołnierze 2 Brygady Zmechanizowanej szkolić się będą w Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowy w Wędrzynie.
Początek poligonu zainicjował transport operacyjny.

W dniu 13.04.2018 pododdziały pierwszego batalionu zmechanizowanego dokonały przemieszczenia transportem operacyjnym na Ośrodek Szkolenia Wojsk Lądowych Wędrzyn by ćwiczyć swoje umiejętności w terenie zurbanizowanym . Przewóz żołnierzy i sprzętu na trasie Złocieniec – Wędrzyn był realizowany sposobem  mieszanym: drogowo-kolejowym. Bojowe wozy piechoty wraz ze swoim zabezpieczeniem przemieszczały się transportem kolejowym do miejscowości Trzemeszno Lubuskie, gdzie zostały załadowane na transport drogowy i dojechały do miejsca docelowego.

Przewóz wojsk transportem operacyjnym jest bardzo ważnym elementem szkolenia , począwszy od przygotowania teoretycznego żołnierzy z zakresu załadunku, rozładunku jak i warunków bezpieczeństwa po samą praktyczną realizacje transportu operacyjnego. Niezwykle ważnym elementem takiego transportu jest wjazd a następnie zjazd z platform kolejowych. Jest to swoisty sprawdzian umiejętności dla kierowców bojowych wozów piechoty a także dowódców którzy są odpowiedzialni za wprowadzanie i wyprowadzane wozów z transportu .

Podczas przejazdu niezmiernie ważnym zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie pojazdów poprzez właściwe założenie klinów, łańcuchów i pasów, które mają uniemożliwić jakiekolwiek niekontrolowane się przemieszczenie pojazdów w czasie jazdy transportu. . Każdorazowo po zakończeniu załadunku dowódca zespołu ładunkowego sprawdza poprawność mocowania poszczególnych pojazdów i przekazuje transport rewidentowi wydzielonemu do tego działania przez PKP . Skład może wyruszyć w drogę tylko wówczas, gdy ocena zabezpieczeń sprzętu znajdującego się na platformach jest pozytywna.

Transport przebiegł bez zakłóceń . Wszystkie elementy szkoleniowe w jego trakcie zostały zrealizowane, a siły i środki biorące udział w szkoleniu poligonowym bezpiecznie i terminowo dotarły na miejsce.


Tekst i zdjęcia: st. kpr. Radosław Dominowski


Źródło: 2 Brygada Zmechanizowana Złocieniec
2018-04-15 20:46 2 Brygada Zmechanizowana, Złocieniec, Transport, Poligon,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.