WOJSKO W WALCE Z ŻYWIOŁEM - DARŁOWO

Około 50 żołnierzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 12. Dywizji Zmechanizowanej walczy z powodzią na terenie gminy Darłowo. Akcja usuwania wyrwy w wale przeciwpowodziowym na rzece Grabowa trwa od godzin nocnych.
Żołnierze w ramach Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Darłowo do akcji zostali wysłani wczoraj (środa 23 sierpień). W wale przeciwpowodziowym na rzece Grabowa, poniżej mostu w Porzeczu (gmina Darłowo) nastąpiła około 15 metrowa wyrwa. Po przybyciu w zalewany rejon żołnierze natychmiast przystąpili do działań. W użyciu są Pływające Transportery Samobieżne, samochody ciężarowo – terenowe z powietrza w operacji uczestniczy również wojskowy śmigłowiec.
Zadanie wojska polega na uszczelnieniu oraz naprawie wału przeciwpowodziowego. Wbijane są pale, kładzie się siatki stalowe, w końcu wyrwę zasypuje się workami z piachem. Praca w rejonie jest bardzo trudna, żołnierze walczą z czasem aby ograniczyć ewentualne zniszczenia.
Na miejscu akcją dowodzi kapitan Arkadiusz Drzewiecki. W Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym Darłowo udział biorą żołnierze oraz ciężki sprzęt z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa (8. Flotylla Obrony Wybrzeża), 8. Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina (12. Dywizja Zmechanizowana) oraz śmigłowiec Mi-17 z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
W związku z przerwaniem wałów przeciwpowodziowych na rzece Grabowa w gminie Darłowo wojewoda zachodniopomorski zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o aktywne wsparcie organów administracji publicznej w celu zapobieżenia sytuacji kryzysowej.
Minister Obrony Narodowej wydał decyzję, na podstawie której Siły Zbrojne RP w ramach sił i środków ujętych w Planie Zarządzania Kryzysowego resortu obrony narodowej uruchomiły Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Darłowo.
W zgrupowaniu bierze udział około 50 żołnierzy. Działania rozpoczęły się w środę 23 sierpnia i potrwają aż do czasu ustania potrzeb. Całością sił i środków dowodzi Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

INFO: [Marynarka Wojenna RP.] Zdjęcia: Arkadiusz Szwajda
2017-08-25 11:53 Darłowo

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.