Wróg u bram Drawska Pomorskiego

Do odparcia ataku przeciwnika i obrony miasta zadysponowano czołgi Pt 91 Twardy oraz BWP 1 z piechotą (16 Pomorska Brygada Zmechanizowana - BRANIEWO) wraz z sojuszniczymi wojskami Armii Stanów Zjednoczonych z 1 Dywizji Piechoty, którzy wysłali do boju czołgi ABRAMS oraz Bojowe Wozy Piechoty Bradley.

Wojskom wsparcia udzieliła Polska i Amerykańska Artyleria lufowa i rakietowa ( armatohaubica DANA i PALADIN oraz LANGUSTY) W obronie miasta udział brały także POLSKIE samoloty bojowe F 16.

Natarcie wojsk przeciwnika zostało zatrzymane po czym wojska sojusznicze przeszły do kontrataku.

To scenariusz ćwiczeń jakie odbyły się w ostatnim dniu zmagań na DRAWSKIM POLIGONIE i były częścią największych tegorocznych ćwiczeń w Polsce pod kryptonimem ANAKONDA 18.

W zasadzie zajęcia na poligonach już się kończą ale ANAKONDA 18 przechodzi do dalszych zmagań o bardzo ważnym znaczeniu.
Są to ćwiczenie dowódczo-sztabowe (CPX) wspomagane komputerowo prowadzone będą od 26 listopada do 6 grudnia 2018 roku. Poprzedzona ona zostanie ćwiczeniem studyjnym (TTX), podczas którego najważniejsi dowódcy NATO oraz SZ RP dokonają przeglądu procedur przekazania odpowiedzialności za prowadzenie operacji w układzie narodowym, koalicyjnym i sojuszniczym.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści]

2018-11-17 12:12

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.