"NIEBIESKIE BERETY" zgrywają się na POLIGONIE DRAWSKIM.

7 Brygada Obrony wybrzeża intensywnie szkoli się na Poligonie Drawskim od 4 listopada. Szkolenie poligonowe żołnierzy "Niebieskich Beretów" to różnorodne scenariusze i epizody które mają doprowadzić żołnierzy do perfekcji i zgrania działań poddziałów do ewentualnych realnych zagrożeń na wypadek wojny lub pełnienia misji pokojowych za granicami naszego kraju.
7 kompania zmechanizowana 1bz Lębork realizowała zadania inżynieryjno – saperskie. W oparciu o obiekty szkoleniowe poligonu w Drawsku Pomorskim żołnierze wykonywali okopy oraz ukrycia na sprzęt bojowy jak i dla żołnierzy, wykorzystując do tego ładunki wybuchowe. Nie zabrakło również zakładania pól minowych.
Bardzo ciekawym zajęciem które realizował tym razem 1 batalion zmechanizowany to zajęcia zgrywające. Desant z wykorzystaniem śmigłowców ( Mi 17 oraz Sokół zadysponowane z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej ) zabezpieczenie i ewakuacja wozu zabezpieczenia technicznego to kilka z epizodów jakie miały miejsce na poligonie a wymagało od żołnierzy sprawdzenia ich gotowości do współdziałania wszystkich żołnierzy batalionu i oczywiście jak wcześniej wspomniałem najważniejsze w tym wszystkim było zgranie.
Standardowym działaniem polskich jednostek wojskowych szkolących się na wypadek wojny to „… Przygotować dowództwo, sztab i pododdziały do realizacji zadań zgodnie z bojowym przeznaczeniem. Ponadto zgodnie z celami szczegółowymi podczas zajęć dowódcy doskonalą umiejętności dowodzenia podległymi pododdziałami w walce oraz współdziałania w czasie prowadzenia zdecydowanych, dynamicznych i manewrowych działań bojowych w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych.
Zagadnienia zrealizowane zostały w kilku etapach w oparciu o plac ćwiczeń taktycznych Mielno i Górę Hetmańską. W pierwszym etapie batalion po otrzymaniu sygnału od oficera dyżurnego pododdziałami wyszedł na punkty zbiórek aby przemieścić się do rejonu ześrodkowania. W kolejnych etapach prowadzone były działania taktyczne w obronie i natarciu ...” - mówił rzecznik prasowy 7 BOW kpt. Karolina Krzewina – Hyc.

Blisko 800 żołnierzy w tym 120 rezerwistów z wykorzystaniem 213 jednostek sprzętowych szkolić się będzie na poligonie drawskim do 20 listopada - oraz bierze czynny udział w odbywających się obecnie na poligonie drawskim ćwiczenia 12 Dywizji Zmechanizowanej pod kryptonimem RYŚ 16.

Tekst: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści] Zdjęcia: st.chor.szt. Marcin Lasoń
2016-11-16 17:39

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.