450 km górskiego marszu

W dniach od 26 września do 9 października odbył się marsz patrolowy wzdłuż umownej linii rozgraniczenia Kosowa z Serbią, tzw. Administrative Border Line (ABL).

W marszu nazwanym ,,The volunteer Kosowo 2020 r.'' udział wzięli żołnierze z U.S. Army oraz z kompanii manewrowej PKW KFOR.

Żołnierze jako pierwsi w historii sił KFOR-u wspólnie pokonali pieszo ponad 450 km w ciężkim terenie górskim, patrolując Administrative Border Line. Sami śmiałkowie do tak dużego wyczynu przygotowywali się fizycznie przez dwa miesiące, trenując bieganie oraz długodystansowe marsze z obciążeniem.

,,Było ciężko, ale chwile spędzone na łonie dzikiej natury wynagradzały cały nasz wysiłek'' – podkreślił jeden z uczestników, który w kraju służy w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Również nasi amerykańscy sojusznicy wyrażali głębokie zadowolenie z udziału w marszu.

Oprócz sprawdzenia punktów koordynacyjnych wzdłuż Administrative Border Line sam przemarsz miał za zadanie również zgranie komponentów logistycznych polskich, amerykańskich oraz tureckich, które były odpowiedzialne za zabezpieczenie we wszystko, co niezbędne dla patrolujących żołnierzy, przez cały okres trwania patrolu.

Tekst i zdjęcia: st. sierż. Mateusz Adamowicz


2020-10-15 17:43 Marsz, KFOR, Polska, US Army, Misja, Kosowo, Serbia

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.