Afganistan - kolejna udana operacja wojsk POLSKICH i AFGAŃSKICH

W nocy z 13 na 14 listopada 2019 r. afgański pododdział sił obrony narodowej i bezpieczeństwa (ANDSF), mentorowany przez polskie siły X zmiany PKW RSM, przeprowadził operację w miejscowości Jowman, dystrykt Lashkar Gah w prowincji Helmand Islamskiej Republiki Afganistanu.

Celem operacji było zatrzymanie dowódcy Talibów operującego w tym rejonie i odpowiedzialnego za konstruowanie improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), a także przejęcie i neutralizacja miejsca ich składowania. Działania realizowano na podstawie szczegółowych informacji uzyskanych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego w trakcie trwania IX i X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego RSM Afganistan i przy wsparciu Służby Wywiadu Wojskowego.

W wyniku operacji afgańskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały siedmiu terrorystów – w tym poszukiwanego dowódcę Talibów. Zniszczono dwa motocykle i trzy umocnione punkty oporu, z których terroryści prowadzili ostrzał z broni strzeleckiej i granatników oraz zdalnie detonowali IED. Odnaleziono skład 8 improwizowanych ładunków przygotowanych do detonacji. Odstąpiono od zniszczenia ładunków, ponieważ rebelianci wykorzystali Koran przy połączeniu IED za pomocą kabli.

Pozycje nieprzyjaciela zostały zniszczone w wyniku precyzyjnie naprowadzanego ostrzału z powietrza, w tym z użyciem samolotu AC-130. Wymiana ognia z terrorystami trwała około 3 godzin.

W czasie operacji siły koalicyjne nie poniosły żadnych strat.


2019-11-19 13:57 Wojsko Polskie, Misja, Afganistan,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.