Bison Drawsko 2017

Ponad 4000 żołnierzy z sześciu państw weźmie udział w rozpoczynającym się 23 stycznia sojuszniczym ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Bison Drawsko 2017. Na poligonie w Drawsku Pomorskiem pojawią się m.in. czołgi Leopard i PT-91, kołowe transportery opancerzone Boxer i Rosomak, pojazdy rozpoznawcze Fennek, sprzęt przeciwlotniczy, śmigłowce Mi-24 oraz samoloty Su-22 i F-16.

Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo Wojsk Lądowych Królestwa Niderlandów, natomiast pierwszoplanowym ćwiczącym będą pododdziały holenderskiej 43 Brygady Zmechanizowanej. Kierownikiem ćwiczenia będzie dowódca tej jednostki, generał brygady Jan Swillens.

Pierwsze transporty ze sprzętem i żołnierzami dotarły już do Polski. W Drawsku pojawią się również wydzielone siły i środki z Niemiec, Kanady, Estonii oraz Stanów Zjednoczonych. Wspólnie z nimi szkolić się będzie ponad 500 polskich żołnierzy: przede wszystkim z 12 Brygady Zmechanizowanej, wyposażonych m.in. w transportery Rosomak. W skład polskiego komponentu wejdzie także kompania czołgów PT-91 Twardy z 9 Brygady Kawalerii Pancernej, pododdziały przeciwlotnicze z 4 i 15 Pułku Przeciwlotniczego, a także żołnierze i śmigłowce z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. W zabezpieczeniu realizacji zadań pododdziałów lądowych wezmą również udział samoloty Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Obecni będą też żołnierze z kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i z Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy.

Ćwiczenie Bison Drawsko 2017 zakończy się w drugiej połowie lutego br. Na 15 lutego organizatorzy zaplanowali dzień dostojnych gości, w którym będą mogli uczestniczyć akredytowani przedstawiciele mediów. Szczegóły dotyczące akredytacji zostaną przesłane w osobnym komunikacie.

Szczegółowych informacji na temat ćwiczenia udziela oficer prasowy 43 Brygady Zmechanizowanej kapitan Rob Essink, tel. +31 653-299-315, email: RJ.Essink@mindef.nl

Informacji na temat udziału polskich żołnierzy w ćwiczeniu Bison Drawsko 2017 udziela mjr Michał Romańczuk, tel. 602-173-866, email: rzecznik.dgrsz@mon.gov.pl

Tekst: mjr Michał Romańczuk Zdjęcia: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści], [DGRSZ]

2017-01-13 10:40

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.