CAPABLE LOGISTICIAN 2019 na DRAWSKIM POLIGONIE

W dniach 21 maja do 18 czerwca 2019 roku, na poligonie drawskim odbędą się międzynarodowe ćwiczenia logistyczne pk. CAPABLE LOGISTICIAN 2019.

Ćwiczenie zostało zaplanowane i będzie koordynowane przez Wielonarodowe Centrum Koordynacji Logistyki (Multinational Logistics Coordination Centre), z siedzibą w Pradze, Republika Czeska.
Współorganizatorami ze strony polskiej są Zarząd Logistyki – P4 Sztabu Generalnego WP, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

W ćwiczenie zaangażowana będzie również 10 Brygada Kawalerii Pancernej, która będzie pełniła rolę wojsk operacyjnych, zaopatrywanych i wspieranych na polu walki przez wielonarodowe jednostki logistyczne.

Będzie to już trzecie z tej serii ćwiczenie międzynarodowe, tym razem odbywające się na terenie Polski. Pierwsze ćwiczenie CAPABLE LOGISTICIAN miało miejsce w czerwcu 2013 roku na Słowacji, kolejne, w roku 2015 na Węgrzech, a obecne, największe z nich, zgromadzi żołnierzy z 29 krajów w łącznej liczbie około 3500, w tym ponad 2500 żołnierzy Wojska Polskiego.
Przewidziany jest udział około 950 jednostek sprzętowych.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie i doskonalenie procesu planowania i dowodzenia w trakcie realizacji zadań wsparcia logistycznego przez wielonarodowe jednostki logistyczne na teatrze, w warunkach współpracy międzynarodowej oraz określenie i dostosowanie norm standaryzacyjnych, a także ocena stopnia interoperacyjności w kolektywnej i kompleksowej realizacji zadań przez logistykę wielonarodową.

Państwa uczestniczące: Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Hiszpania, Jordania, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

W zespołach kierownictwa i kontroli ćwiczenia (EXDIR, EXCON) wezmą udział przedstawiciele instytucji takich jak: SHAPE, MLCC oraz EUMS, a w grupie analizy i oceny ćwiczenia (EARC) przedstawiciele Biura Standaryzacyjnego NATO (NSO).

W ćwiczeniu weźmie również udział grupa specjalistów z Agencji Wsparcia NATO wraz z nowoczesnym sprzętem wsparcia logistycznego.


Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
2019-05-14 21:06 Poligon Drawski, Ćwiczenia, Logistyka

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.