FORMOZA nie tylko na wodzie….

Może nie każdy wie że Poligon Drawski dzięki swojemu położeniu , mam tu na myśli przyrodę, to doskonały poligon nie tylko dla wojsk artyleryjskich, pancernych jaki piechoty zmotoryzowanej itp.
Już wiele razy mogliśmy obserwować wojska o specjalnym przeznaczeniu jak zwiadowcy którzy skaczą na spadochronach. To również doskonałe warunki dla wojsk aero-mobilnych.
Na ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku są również obiekty właśnie do szkolenia wojsk o charakterze specjalnym.
Więc nic dziwnego że już kolejny raz słyszymy o tym że na zgrupowanie poligonowe do Drawska przyjeżdżają również komandosi.
Niestety ich szkolenie jest zazwyczaj objęte tajemnicą ale czasami uda nam się coś ciekawego znaleźć i opublikować.
W drugiej połowie sierpnia 2017r kolejny raz na poligonie w Drawsku swoje umiejętności doskonalili żołnierze sił specjalnych o nazwie FORMOZA.
Dzięki Panu J. Domańskiemu który podesłał nam zdjęcia możemy odkryć rąbek tajemnicy szkolących się żołnierzy z Morskiej Jednostki Specjalnej FORMOZA.
Na akwenie wodnym przy miejscowości OLESZNO można było zaobserwować zrzut żołnierzy bez pełnego akwelunku . Desantowanie odbywało się ze śmigłowca MI 17 w pewnej odległości od lustra wody.

Komandosi szkolą się również z zielonej taktyki i sztuki przetrwania (SERE).


Poniżej przedstawiamy krótki rys historyczny JW FORMOZA.
Morska jednostka specjalna utworzona w roku 1975 jako rezultat prac badawczych zespołu kierowanego przez kmdr. ppor. Józefa Rembisza. Początkowo funkcjonująca jako Wydział Działań Specjalnych (oficjalnie Wydział Płetwonurków) 3 Flotylii Okrętów, od roku 1990 przeniesiona do Grupy Okrętów Hydrograficznych (później Grupy Okrętów Rozpoznawczych) 3 Flotylii  pod nazwą Grupy Specjalne Płetwonurków. Od roku 2007 Jednostka funkcjonuje pod obecną nazwą, a od roku 2008 wyłączono ją ze struktur Marynarki Wojennej i podporządkowano Dowództwu Wojsk Specjalnych. Nazwa jednostki pochodzi od nieoficjalnej nazwy miejsca jej stacjonowania - torpedowni w Gdyni.
Początkowo jednostka wykonywała zadania typowe dla płetwonurków bojowych, w szczególności rozpoznanie wybrzeży na korzyść sił desantu morskiego, atakowanie spod wody wrogich okrętów, statków, infrastruktury portowej i innych obiektów brzegowych, w tym hydrotechnicznych. Z biegiem lat i zmianami w doktrynie obronnej oraz koncepcji użycia sił specjalnych jej zadania uległy rozszerzeniu, zarówno lądowe działania specjalne, operacje kontrterrorystyczne, jak i działania ochronne w warunkach morskich. Istnieją plany jej rozbudowy i oparcia struktury o zespoły bojowe.  
W latach 2000 – 2001 oraz 2002 – 2003 operatorzy „Formozy” brali udział w działaniach kontroli embarga (abordażowych) w Zatoce Perskiej a od roku 2008 w składzie polskiego zgrupowania sił specjalnych w Afganistanie prowadząc różnego rodzaju działania specjalne w ramach misji stabilizacyjnej.
Z racji morskiego rodowodu jednostki, jej żołnierze noszą stopnie Marynarki Wojennej, czarne berety oraz umundurowanie obowiązujące w Marynarce (za wyjątkiem ubiorów specjalnych).
Podstawowym uzbrojeniem marynarzy Formozy są karabinki G36K, karabinki maszynowe Minimi, pistolety Sig Sauer P226, pistolety maszynowe MP5,  karabiny wyborowe AI karabiny maszynowe PKM. Jednostka używała także karabinów M14 i posiada szereg specjalistycznych jednostek pływających oraz innego wyposażenia do działań w środowisku morskim. Podczas działań używane są standardowe mundury WP i Wojsk Specjalnych oraz kombinezony w kolorze czarnym.

Tekst: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści] Zdjęcia: Jan Domański oraz archiwum JW FORMOZA.


2017-09-15 11:03 Poligon Drawski, CSWL DRAWSKO, FORMOZA,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.