Międzynarodowe szkolenie powraca na Drawsko

Międzynarodowy komponent składający się z polskich oraz amerykańskich żołnierzy rozpoczął na poligonie drawskim ćwiczenie Emergency Deployment Readiness Exercise, które jest kontynuacją ćwiczenia DEFENDER-Europe 20.

Na przełomie maja i czerwca br. żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina współpracowali z armią amerykańską na Drawsku, teraz przyszła pora na żołnierzy 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Blisko 600 żołnierzy rozpoczęło wspólnie wykonywać zadania taktyczne i ogniowe na obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Głównym celem 2-tygodniowego ćwiczenia jest współdziałanie sojusznicze, które polscy i amerykańscy żołnierze będą doskonalić zarówno podczas działań taktycznych, jak i strzelań.
W trakcie działań będą wykorzystywać m. in. czołgi Abrams i wozy bojowe Bradley, transportery opancerzone Rosomak i moździerze Rak.

Dzisiejsze polsko – amerykańskie zajęcia wizytował Dowódca Wielkopolskiej Brygady czasowo pełniący obowiązki pułkownik Wojciech Ziółkowski.
„Liczę że współpraca będzie owocna, jestem przekonany że zmotoryzowani potwierdzą swój profesjonalizm i kunszt bojowy. 17 Brygada nie obawia się takich wyzwań, a środowisko międzynarodowe jest dla moich podwładnych czymś naturalnym” – powiedział płk Wojciech Ziółkowski.

Bez wątpienia dla Polaków i Amerykanów jest to kolejna okazja do zdobycia nowych doświadczeń, ale również porównania wzajemnych procedur i sprawdzenia poziomu wyszkolenia podczas działania w międzynarodowym środowisku.
„Póki co koordynujemy i określamy cele szkoleniowe i sposób w jaki chcemy je wspólnie osiągnąć. To bardzo ważne, że jesteśmy tutaj razem. Przed nami kilkanaście dni wspólnych ćwiczeń, które z pewnością przyniosą dużo satysfakcji i kolejne cenne doświadczenia” – ocenił dowódca plutonu zmotoryzowanego 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17WBZ.

*  *  *

Emergency Deployment Readiness Exercise było pierwotnie planowane jako ćwiczenie połączone z głównym ćwiczeniem DEFENDER-Europe 20, którego złożeniem jest budowanie gotowości strategicznej do wsparcia narodowej strategii obrony USA oraz do osiągnięcia głównych celów NATO (w tym odstraszanie potencjalnego agresora).

Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski/ kpt. Tomasz Kwiatkowski Zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski, st. szer. Patryk Szymaniec


2020-08-07 16:56 Poligon Drawski, Drawsko Pomorskie, DEFENDER 20, USARMY, CSWL Drawsko, Ćwiczenia, MON, 17 Brygada Zmechanizowana,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.