Mostem powietrznym na POLIGON DRAWSKI

Po zakończeniu pierwszego etapu przemieszczenia, czyli dotarcia sprzętu pododdziałów 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej na drawski poligon, rozpoczęła się drugi etap – przemieszczenie żołnierzy.

W czerwcu poligon wojskowy w rejonie Drawska Pomorskiego, będzie areną kilku ćwiczeń w tym najważniejszego z nich DRAGON-19. W ćwiczeniach pododdziały Czarnej Dywizji będą odgrywały kluczową rolę.
Zrealizowane zgodnie z planem przemieszczenie sprzętu po drogach publicznych i transportami kolejowymi w miesiącu maju, było jednym z ważniejszych sprawdzianów wojskowych komórek logistycznych, odpowiedzialnych za planowanie i realizację tego zadania.

Kolejny etap to przemieszczenie żołnierzy, które realizowane jest nie tylko w formie transportów lądowych. Pod koniec maja żołnierze sztabu Czarnej Dywizji z wykorzystaniem mostu powietrznego przemieścili się z Żagania na teren poligonu koło Drawska Pomorskiego.
Podróż podzielona była na etapy: pierwszym było dotarcie transportem kołowym z Żagania do wrocławskiego lotniska wojskowego, stamtąd z wykorzystaniem wojskowych samolotów transportowych CASA, żołnierze polecieli na lotnisko wojskowe w Mirosławcu, skąd zgodnie z regułami taktyki wojskowej przemieścili się na pobliski poligon drawski.
- Przemieszczenie żołnierzy z wykorzystaniem „mostu powietrznego” w czasie tego poligonu, to jeden z kluczowych sprawdzianów realizowanych podczas tego ćwiczenia. Sprawdziliśmy jak jesteśmy realnie przygotowani do przemieszczenia żołnierzy z wykorzystaniem samolotów, a wnioski i doświadczenia jakie zdobyliśmy będą procentowały w przyszłości. – mówił major Paweł Płachta, oficer sztabu Czarnej Dywizji, odpowiedzialny za transport lotniczy.

Tekst: mjr Artur Pinkowski Zdjęcia: st. chor. szt. Rafał Mniedło


Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
2019-06-04 08:49

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.