Najlepszy bojowy pluton w 12 Dywizji Zmechanizowanej

Od 27 do 29 marca br. najlepsze plutony zmechanizowane oraz zmotoryzowane 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej rywalizowały w zawodach użyteczno-bojowych o miano najlepiej wyszkolonego plutonu zmotoryzowanego i zmechanizowanego.

Zawody odbyły się na obiektach szkoleniowych w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych – Drawsko Pomorskie.

Celem przedsięwzięcia była ocena zdolności bojowych pododdziałów zmotoryzowanych i zmechanizowanych do działań taktycznych z uwzględnieniem norm szkoleniowych oraz wyłonienie najlepszego plutonu, który będzie reprezentował 12 Dywizję w zawodach na szczeblu centralnym.

12 Brygadę Zmechanizowaną reprezentowały 2 plutony zmotoryzowane z 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej „Legionów” oraz z 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej oraz pluton zmechanizowany z 14 batalionu „Ułanów Jazłowieckich”.

Trzydniowe zmagania rozpoczęła odprawa techniczna i przypomnienie zawodnikom zasad obowiązujących podczas zawodów.
Konkurencje przygotowane w ramach zawodów obejmowały wszystkie najważniejsze zagadnienia ze szkolenia pododdziałów zmotoryzowanych i zmechanizowanych począwszy od terenoznawstwa na strzelaniu z broni strzeleckiej oraz broni pokładowej transporterów opancerzonych oraz wozów bojowych kończąc. Szerokie spektrum stawionych zadań pozwoliło ocenić umiejętności indywidualne żołnierzy jak i zgranie całego pododdziału, a co najważniejsze nie pozostawiało miejsca na błędy. Wygrać mógł tylko najlepszy” – opisuje major Sebastian Grell - 12BZ.

Reprezentanci Błękitnej Brygady zmierzyli się z wieloma konkurencjami. Między innymi w marszu na orientację, gdzie najważniejszą kwestią było odnalezienie się w terenie oraz umiejętne posługiwanie się mapą. Dodając do tego wyśrubowany czas stawiennictwa na poszczególne punkty, dowódcy zmuszeni byli do szybkiej analizy sytuacji.
Pozostałe konkurencje nie były łatwiejsze. Wymagały od zawodników jeszcze większej determinacji i wysiłku bowiem mieli oni przed sobą wielokilometrową pętlę połączoną z zadaniami taktycznymi. Każdy punkt kontrolny wiązał się z zadaniem z zupełnie innej dziedziny.
Dodatkowo każdy z żołnierzy plutonu poddawany był egzaminowi.

Po zaciekłej rywalizacji zwyciężył pluton z 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej „Legionów”.
Na ocenę końcową miał wpływ zarówno czas jak i jakość wykonywanego zdania. Wysiłek był bardzo duży. Jednak wzajemna motywacja sprawiła, że pokonaliśmy wszystkie przeszkody i wspólnie zdobyliśmy pierwsze miejsce” – relacjonuje dowódca zwycięskiego plutonu – podporucznik Przemysław Górniak.

Tekst: por. Bartłomiej Kulesza 12BZ Zdjęcia: st. sierż. Krzysztof Stasiok 1bpzmot/12BZ szer. Wojciech Dudasz 1bpzmot/12BZ


Źródło: 12 Brygada Zmechanizowana
2018-04-03 21:42 12 Brygada Zmechanizowana, Stargard, CSWL DRAWSKO, Poligon Drawski

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.