Pancerna pięść 2 Brygady Zmechanizowanej

W dniach 28.02-02.03.2017 roku odbył się transport czołgów z garnizonu Czarne do garnizonu Złocieniec. Czołgi transportowane były na zestawach niskopodwoziowych aby wziąć udział w szkoleniu żołnierzy rezerwy, które odbędzie się w okresie od 6 do 29 marca 2017 roku.
Transport zestawami niskopodwoziowymi to nie lada wyzwanie. Ten rodzaj transportu wykorzystuje się do przewozu towarów ponadgabarytowych, w szczególności potężnych maszyn i urządzeń. Takimi urządzeniami niewątpliwie są czołgi PT-91. Do transportu niskopodwoziowego dedykowany jest profesjonalny, zaawansowany technologicznie sprzęt. Wyzwaniem jest już sam załadunek przewożonych towarów, gdyż wymaga zaangażowania wielu osób i urządzeń.
„…W trakcie załadunku czołgów na zestawy niskopodwoziowe najważniejsze jest bezpieczeństwo. Pojazdy muszą być odpowiednio zabezpieczone, co wymaga od żołnierzy niezwykłej precyzji i skupienia…”, tak o transporcie mówił Zastępca Dowódcy Batalionu Czołgów/Szef Sztabu Batalionu mjr Ireneusz Superczyński.
Dla organizatora załadunku najważniejsze jest bezpieczeństwo. Istotne jest nie tylko to, aby sprawnie i bezpiecznie załadować przewożone pojazdy oraz zabezpieczyć je przed ewentualnym przemieszczeniem się podczas transportu. Równie ważne jest bezpieczeństwo żołnierzy obsługujących taki transport, dlatego też naczepy i przyczepy niskopodwoziowe pokrywane są odpowiednimi antypoślizgowymi materiałami, a całej obsłudze udzielany jest szczegółowy instruktaż z bezpieczeństwa i higieny pracy.
Do garnizonu Złocieniec przetransportowane zostały 4 czołgi PT-91, WZT-3 oraz MTLB ZWD. Cały ten sprzęt wykorzystany zostanie do szkolenia żołnierzy rezerwy, którzy wcieleni do batalionu czołgów zostaną w dniu 6 marca 2017 roku. Po wcieleniu żołnierze odbędą szkolenie ogniowe w dzień i w nocy, strzelać będą z broni indywidualnej i pokładowej czołgu. Ponad to, zapoznani zostaną z budową i zasadami eksploatacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Tekst i zdjęcia: por. Paulina Popiel

2017-03-03 18:38 2 Brygada Zmechanizowana Złocieniec, Czołgi PT - 91 TWARDY

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.