Pierwszy egzamin żołnierzy na odrestaurowanym torze (auotodromie)

07 i 08.02.2019 r. to kolejne dwa ważne dni dla batalionu czołgów 2 Brygady Zmechanizowanej, a szczególnie dla żołnierzy szkolących się na kursie kierowców czołgu PT-91/T-72. W tych dniach po prawie trzymiesięcznym szkoleniu odbyły się egzaminy do uzyskania pozwolenia do kierowania pojazdem specjalnym z udziałem komisji z CSWL Poznań.

Od 19.11.2018 r. trwały zajęcia teoretyczne i praktyczne z żołnierzami uczestniczącymi w kursie kierowców czołgów na potrzeby batalionu czołgów złocienieckiej brygady. Po realizacji całego cyklu programu szkolenia w dniu 07.02.2019 r. na obiektach batalionu czołgów w Czarnem komisja z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu przeprowadziła egzamin teoretyczny dla 15 żołnierzy ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do prowadzenia czołgu.
Egzamin pisemny dotyczył zasad eksploatacji i kierowania pojazdem specjalnym i pojazdem przeznaczonym do celów specjalnych.

Natomiast na dzień 08.02.2019 r. zaplanowany został egzamin praktyczny z kierowania pojazdem specjalnym dla tych, którzy uporali się z egzaminem pisemnym.
Do drugiego etapu egzaminu przystąpiła cała 15-stka uczestnicząca w kursie.

Praktyczne sprawdzenie umiejętności prowadzenia czołgu w różnych warunkach terenowych z pokonaniem przeszkód realizowane było przez przedstawicieli z Poznania na odrestaurowanym torze nauki jazdy pojazdów gąsienicowych (auotodromie).

Piątkowy dzień okazał się szczęśliwy dla wszystkich szkolonych, którzy bez problemu zaliczyli egzamin praktyczny i udowodnili, że trudny okres szkolenia w Czarnem nie był czasem straconym.
Oczywiście zakończenie kursu z sukcesem to nie koniec dalszej nauki dla kierowców, którzy dalsze doświadczenie jako kierowca czołgu PT-91/T-72 nabywać będą pod czujnym okiem doświadczonej kadry batalionu czołgów, bo jak pisał Benjamin Franklin: "Szkoła doświadczenia kosztuje, ale żadna inna nie potrafi lepiej wykształcić człowieka."

Tekst: mjr Ireneusz Superczyński

Źródło: 2 Brygada Zmechanizowana Złocieniec
2019-02-14 18:52 Szkolenie, Czołgiści, T 72, PT 91, Twardy, Czarne,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.