Polsko – Niemieckie manewry czołgistów

Od dwóch tygodni żołnierze z 1 batalionu czołgów świętoszowskiej brygady szkolą się na poligonie w niemieckim Jagerbruck. Polsko – niemieckie manewry każdego dnia przybliżają do podpisania współpracy w ramach projektu Cross Attachment.

Codziennie, czołgi z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa wraz z pojazdami z 411 batalionu zmechanizowanego z Viereck, poruszają się po bezdrożach poligonu.
Załogi dwóch sojuszniczych armii współpracują ze sobą, wspólnie wykonując zadania taktyczne i ogniowe. A tych z całą pewnością nie brakuje.
Od wczesnych godzin rannych słychać ryk silników Leopardów. Formowanie szyków, prowadzenie obrony, czy wychodzenie do natarcia – to tylko niektóre z ćwiczonych elementów. Podczas szkolenia widoczny jest profesjonalizm żołnierzy oraz ich zaangażowanie.
Dowódcy na bieżąco omawiają popełniane błędy, dając tym samym możliwość, aby ich podwładni mogli unikać ich w przyszłości.

Oprócz doskonalenia działań taktycznych, załogi wykonują też szereg zadań ogniowych. Na Pasie Taktycznym widoczne są kule ognia, które poprzedzone są hukiem wystrzałów z armat.
Jak powiedział jeden z podoficerów z pancernej brygady - Cieszymy się, że mamy możliwość szkolenia z żołnierzami z 41 Brygady Zmechanizowanej. To dla nas cenne doświadczenie, a za razem możliwość rozwoju. Wspólne wykonywanie zadań daje możliwości ujednolicenia procedur i wypracowania właściwych schematów działania. Współpraca polskich i niemieckich żołnierzy jest na naprawdę wysokim poziomie. Przez ostatnie dni żołnierze przygotowują się do pokazu dynamicznego, który odbędzie się 12 grudnia.
Po jego zakończeniu, w obecności polskich i niemieckich dowódców, 10 Brygada Kawalerii Pancernej podpisze porozumienie o współpracy w ramach programu Cross Attachment.
Od tej pory żołnierze z Niemiec będą towarzyszyć polskim czołgistom podczas wielu ćwiczeń w kraju i zagranicą.

Po zakończeniu ćwiczenia Griffin Sword żołnierze powrócą do macierzystej jednostki. Jednak już w pierwszym kwartale 2019 czeka ich kolejne wspólne szkolenie.
Żołnierze dwóch sojuszniczych armii znów staną ramię w ramię, aby wspólnie wykonywać otrzymane zadania.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka Zdjęcia: st. szer. Natalia Wawrzyniak

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojmych
2018-12-12 14:29 LEOPARD, Polska, Niemcy, poligon

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.