Prowadź! Nie błądź!

Po raz pierwszy w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu, w dniach 01-05.02.2021 r. odbył się kurs specjalistyczny w zakresie terenoznawstwa. Był to kurs w ramach, którego Terytorialsi zdobywali umiejętności wykonywania pomiarów w terenie różnymi sposobami.

„Jest to projekt, który realizujemy po raz pierwszy ale na pewno nie ostatni. Wysokie zaangażowanie kursantów oraz ich determinacja w zdobywaniu wiedzy jest godna podziwu” – komentuje płk Krzysztof Leszczyński, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Wszyscy uczestnicy kursu specjalistycznego w zakresie terenoznawstwa uczyli się sztuki orientacji w terenie, odczytywania i sporządzania map, posługiwania się kompasem, busolą, czy sprzętem nawigacyjnym” - podkreśla płk Krzysztof Leszczyński.

Kurs specjalistyczny w zakresie terenoznawstwa okazał się wielkim sukcesem. Świadczą o tym opinie samych kursantów, którzy zdobywając nowe umiejętności zadawali mnóstwo nurtujących ich pytań. Praca na mapie, umiejętność korzystania z nawigacji satelitarnej, orientowanie się w różnych warunkach terenowych, o różnych porach doby, dokonywanie szybkiej oceny terenu, w celu prawidłowego wykorzystania jego właściwości taktycznych, a także sporządzanie szkiców terenu to nieliczne umiejętności, które kursanci nabyli podczas szkolenia w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

„Jakość szkolenia jest dla nas najważniejsza” – podkreśla płk Krzysztof Leszczyński. „Dlatego też, nasze kursy są oparte na wiedzy specjalistów z różnych dziedzin nauki”- komentuje płk Krzysztof Leszczyński. „Wynikiem tych działań podjęta została współpraca z toruńskim Planetarium, w którym to omawiane są zagadnienia z zakresu odnajdywania na sferze charakterystycznych ciał niebieskich. Kurs zakończył się egzaminem – nocnym marszem na orientację”.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić będą siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

Nowy 2021 rok rozpoczęliśmy ze stanem ponad 27 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.


Źródło: Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
2021-02-12 15:50 WOT, obrona terytorialna, survival, terenoznastwo, ćwiczenia, szkolenie

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.