Puma zakończona

W dniach 10-14.12 br. w 2 Brygadzie Zmechanizowanej odbyło się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. “PUMA-18”.

Wśród wielu zagadnień taktyczno-szkoleniowych realizowano przedsięwzięcia operacyjne związane z planowaniem działań taktycznych: marszem, obroną oraz realnie wykonano marsz wcześniej opisaną, reaktywowaną tzw. „Drogą Hannibala”.

Ćwiczenie zakończył cykl zadań ogniowych. Mimo niektórych negatywnych i złośliwych komentarzy dotyczących „Drogi Hannibala” i przemieszczającego się nią sprzętu, należy stwierdzić, że ćwiczenie pk. PUMA-18, zakończyło się spektakularnym sukcesem.
Żaden z wozów bojowych podczas marszu na drodze czołgowej nie zawiódł swoich użytkowników. Dzięki wysiłkom techników i kierowców bojowe wozy piechoty złocienieckiej Brygady pokonały marszem taktycznym przestrzeń dzielącą 2 Brygadę i Poligon Drawski bez żadnych zastrzeżeń.

Kolejnym powodem do dumy jest sprawność sprzętu w zakresie uzbrojenia. Kierowanie ogniem zrealizowane przez 1 batalion zmechanizowany z użyciem BWP, BRDM i moździerzy, było wręcz perfekcyjne zarówno w dzień, jak i w nocy.
Jednym z elementów ćwiczenia było współdziałanie z jednostkami lokalnej administracji, co pozwoliło dodatkowo urealnić ćwiczenie.
OPFOR - podgrywka profesjonalnie zrealizowana przez żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej i 7 Brygady Obrony Wybrzeża sprawiły, że wyciśnięty żołnierski pot i wysiłek, zmagania i sukcesy, zostały uwiecznione w przedstawianych na bieżąco relacjach fotograficznych przez personel prasowy 2 Brygady Zmechanizowanej.

Moim wszystkim żołnierzom zaangażowanym w ćwiczenie „PUMA-18” serdecznie gratuluję odniesionych sukcesów i zapewniam, że jestem z Was dumny.

Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej płk dypl. Arkadiusz Szkutnik
PS. Szczególne podziękowania za pomoc kieruję do CSWL Drawsko Pomorskie, Nadleśnictw: Złocieniec, Drawsko Pomorskie i Czaplinek, Burmistrzowi Złocieńca oraz właścicielom gruntów Panom Hubertowi i Arturowi OSAKOM.

Tekst: płk. dypl Arkadiusz Szkutnik  Zdjęcia: plut. Radosław Dominowski

Źródło: 2 Brygada Zmechanizowana Złocieniec
2018-12-14 15:52 2 Brygada Zmechanizowana Złocieniec, Poligon Drawski, Ćwiczenia, Puma 18,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.