RAK-i strzelały na POLIGONIE DRAWSKIM

Około 300 sztuk amunicji odłamkowo-burzącej wystrzelono w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych – Drawsko – podczas zajęć zintegrowanych po raz pierwszy odbyło się strzelanie z samobieżnych moździerzy 120 mm Rak.  

Od początku tygodnia na terenie poligonu w Drawsku Pomorski odbywają się zajęcia zintegrowane 12 Brygady Zmechanizowanej.
W zajęciach pod kierownictwem zastępcy dowódcy Brygady – pułkownika Artura Blicharskiego biorą udział: dowództwo, sztab oraz wszystkie pododdziały Brygady.
Głównym celem zajęć zintegrowanych jest wprowadzenie w realne działanie wniosków i doświadczeń z działalności szkoleniowo-metodycznej Brygady z minionych ćwiczeń i szkoleń, a także doskonalenie organizacji i realizacji procedur połączonego wsparcia ogniowego.

20 marca br. w ramach zajęć zintegrowanych odbyło się pierwsze strzelanie elementów „Kompanijnego Modułu Ogniowego” 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej „Legionów” 12 Brygady Zmechanizowanej.

W scenariuszu zajęć przewidziano różne warianty strzelań. Cele zostały ustawiane zarówno w niewielkich odległościach do strzelania na wprost, jak i na większych dystansach.
„Do tej pory strzelaliśmy tylko w czasie kursu przed otrzymaniem nowego uzbrojenia. Teraz po raz pierwszy prowadzimy ogień amunicją bojową jako pododdział i w warunkach zbliżonych do istniejących na polu walki” – podsumował porucznik Marcin Kónikowski.

Obsługi, 120 milimetrowych moździerzy samobieżnych Rak podkreślają to, że nowym sprzęt, którym dysponują posiada liczne usprawnienia. „Moździerze na podwoziu Rosomaków są bowiem wyposażone w nawigację, klimatyzację, cyfrowe systemy kierowania ogniem, dotykowe pulpity - to uzbrojenie na miarę XXI wieku. – Trudno nawet porównywać siłę i efektywność nowoczesnych Raków do sprzętu, którym dysponowaliśmy do tej pory” - podsumował chorąży Robert Rudowicz.

*  *  * 

Moździerz samobieżny Rak kalibru 120 milimetrów posiada układ automatycznego ładowania.
Zaprojektowany został w Centrum Produkcji Wojskowej HSW w wersji na podwoziu gąsienicowym (SMG 120) i kołowym (SMK 120).
Może prowadzić celny ogień na odległość od 8 do 12 km.
Czteroosobowa załoga może w ciągu minuty przygotować moździerz do otwarcia ognia a w ciągu 15 sekund może zmienić stanowisko ogniowe.
Pojazd wyposażony jest w cyfrowy system kierowania ogniem, składający się m.in. z kamery termalnej i dalmierza laserowego, dzięki czemu można prowadzić skuteczny ogień także w nocy.
Z moździerza Rak można strzelać zdalnie bez obecności załogi w wozie przekazując komendy komputerowi pokładowemu droga elektroniczną.

Tekst: por. Bartłomiej Kulesza 12BZ Zdjęcia: por. Bartłomiej Kulesza 12BZ, st. szer. Artur Reszko 1bpzmot/12BZ


Źródło: 12 Brygada Zmechanizowana
2018-03-21 14:17 12 Brygada Zmechanizowana, Stargard, Błękitna Brygada, CSWL DRAWSKO, Poligon Drawski, RAK

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.