Rotacja „AMERYKAŃSKIEJ TARCZY”

87 czołgów M1-A2 Abrams, 103 BWP Bradley i 18 samobieżnych haubic M109 Paladin. Do tego ciężki sprzęt zabezpieczenia logistycznego, wozy ewakuacyjno-naprawcze M88 Hercules, samochody HMMWV, pojazdy MTV kontenery i ciężarówki. Łącznie ponad 1000 sztuk elementów wyposażenia oraz pojazdów i kontenerów, przypłynął na pokładzie amerykańskiego transportowca Endurance .
Od 12 września 2017r w Gdańskim porcie trwa rozładunek sprzętu wojskowego amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. To sprzęt należący do 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Piechoty, która na co dzień stacjonuje w Fort Riley w stanie Kansas. Żołnierze tej jednostki zastąpią stacjonującą w Europie 3 Pancerną Brygadową Grupę Bojową 4 Dywizji Piechoty z Fort Carson w stanie Kolorado, która stacjonuje w Polsce od stycznia bieżącego roku.
Pierwsza rotacja Pancernej Brygady ćwiczyła na poligonach w Polsce jak i również na poligonie CSWL Drawsko gdzie przebywała bateria artylerii ciężkiej PALADIN i uczestniczyła w największych ćwiczeniach tego roku pod kryptonimem BISON 2017. W obecnej chwili mało prawdopodobne jest aby jakikolwiek komponent drugiej zmiany 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Piechoty zagościł na poligon w Drawsku.

Sprzęt z portu Gdańskiego zostanie przetransportowany głównie drogą kolejową do swoich miejsc przeznaczenia. Po uzyskaniu zdolności bojowych Polskę i Europę opuści obecna zmiana Pancernej Brygady.
Do Polski dotrze jeszcze sprzęt który obecnie jest wyładowywany w porcie Bremerhaven w Niemczech i są to pozostałe kontenery z zaopatrzeniem oraz lżejszy sprzęt kołowy.

Tekst: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści] Zdjęcia: kmdr ppor. Radosław Pioch


2017-09-14 21:58 Operacja Atlantic Resolve, USA-rmy, Amerykańska Pancerna Brygada Grupy Bojowej

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.