Rusza ćwiczenie „Allied Spirit VIII”

Ponad 1200 żołnierzy i kilkaset jednostek specjalistycznego SpW z jednostek podporządkowanych Dowództwu Generalnemu RSZ rozpoczyna na terenie Niemiec w Hohenfels w międzynarodowe ćwiczenie „Allied Spirit VIII”.
„Pierwszy etap ćwiczenia rozpoczął się już 13 stycznia br. i trwał kilka dni. Było to przemieszczenie się transportem kolejowym i kolumnami kołowymi na odległość prawie 800 kilometrów w głąb Niemiec. Zadanie wykonane zostało bardzo dobrze” – powiedział oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej porucznik Bartłomiej Kulesza.
W sumie 12 Brygada Zmechanizowana do Hohenfels wysłała ponad 300 sztuk specjalistycznego sprzętu wojskowego: od pojazdów terenowych, przez samochody ciężarowe i Rosomaki, a kończąc na ciężkim sprzęcie inżynieryjnym.

Błękitna Brygada ze Szczecina podczas ćwiczenia „Allied Sprit VIII” dowodzi wielonarodową kwaterą Brygady. Sprawdzi między innymi swoją zdolność do planowania, kierowania i realizacji procesu zabezpieczenia logistycznego z uwzględnieniem podległych sił międzynarodowych. Wszyscy uczestnicy zdobywają doświadczenie w ramach wielonarodowego wysiłku. W sumie, ponad 4000 tysiące żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady, Danii, Czech, Albanii, Włoch, Rumunii i Litwy wspólnie ćwiczy wzmacniając interoperacyjność wśród sojuszników w NATO i jego kluczowych partnerów.

Ćwiczenie „Allied Spirit VIII” to pierwsze z serii ćwiczeń międzynarodowych w jakich główną rolę pełnić będą jednostki 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. To również przygotowanie się do najważniejszego ćwiczenia jakim jest Anakonda-18, podczas którego 12 Dywizja będzie głównym ćwiczącym związkiem taktycznym.

Tekst: mjr Marcel Podhorodecki Zdjęcia: por. Bartłomiej Kulesza, por. Błażej Łukaszewski


2018-01-22 12:47 Ćwiczenia Allied Spirit VIII , NATO, 12 Dywizja Zmechanizowana, Niemcy, Polska

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.