Saperzy w kolejnej akcji

Po raz 240 w tym roku patrol rozminowania nr 1 dowodzony przez st. chor. szt. Henryka Trębasa z 5 Pułku Inżynieryjnego otrzymał zgłoszenie o przedmiocie niebezpiecznym pochodzącym z II wojny światowej.

Po przyjeździe na miejsce zgłoszenia, to jest do Polic okazało się, że w trakcie prac ziemnych robotnicy odkopali bombę lotnicza o wadze ok. 250 kg. Dowódca patrolu określił strefę bezpieczną na 1,5 km.

Strefa objęła ok. 25 tys. mieszkańców. Burmistrz Polic zdecydował, że ewakuacja odbędzie się 09 grudnia (niedziela) - od godz. porannych, tak aby saperzy mogli o godz.9.30 przystąpić do podejmowania bomby.

W akcję było zaangażowanych prawie 400 osób, w tym 110 policjantów, a także żandarmeria wojskowa, służba cywilna, strażacy, straż miejska, ratownicy medyczni.

Podejmowanie rozpoczęto o godz. 9.30. - z 5 Pułku Inżynieryjnego bezpośrednio zaangażowanych było 10 osób. Byli to wysoko wyszkoleni żołnierze - zapewnił kpt. Michał Rabcewicz, rzecznik prasowy jednostki.
Akcja planowana minimum na dwie godziny, została zakończona już około 10.30.
Wtedy to saperzy w otoczeniu policji i żandarmerii wojskowej wyruszyli z bomba na poligon, gdzie o 14.45 dokonano detonacji.

Burmistrz Polic podziękował wszystkim uczestnikom akcji za sprawna, a przede wszystkim bezpieczna akcję. Kolejny raz w bojowej akcji okazało się jak ważna jest współpraca wszystkich służb w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu Nie ważne czy jest to normalny dzień pracy czy dzień wolny od pracy - saperzy zawsze służą.

Czasem niszczą, często budują, zawsze służą

Tekst: płk Artur Talik Zdjęcia: kpr. Michał Gniffke

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojmych
2018-12-10 13:39 Bomba, Ewakuacja, Saperzy, Police, Poligon, Bomba

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.