Skuteczna współpraca CBA i ŻW

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej uczestniczyli w akcji funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Łodzi, podczas której zatrzymano prezesa i wiceprezesa dużej warszawskiej agencji pracy tymczasowej.

Do tej samej sprawy policjanci z komendy wojewódzkiej zatrzymali członka zarządu spółki zajmującej się pośrednictwem pracy.
Zorganizowana grupa miała na celu popełnianie przestępstw polegających na fikcyjnym obrocie towarami i wystawianiu nierzetelnych faktur VAT, uszczupleniu należności Skarbu Państwa z tytułu podatku a także legalizowaniu tzw. praniu pieniędzy pochodzących z tych przestępstw.
W ramach specjalnie założonej, fikcyjnej działalności spółki – handlu odzieżą i tkaninami, zatrzymani wystawiali faktury VAT, poświadczające nieprawdę, co do rzeczywistej realizacji zafakturowanego kupna towarów i dokumentujące transakcje, które w rzeczywistości nie miały miejsca.
Śledztwo wykazało, że handel ubraniami to tylko przykrywka do przestępczej aktywności. W ten sposób zatrzymani doprowadzili do wyłudzenia zwrotu podatku wielkiej wartości – w latach 2014-2016 było to ponad 30 mln zł na szkodę Skarbu Państwa.

W ramach zorganizowanej grupy przestępczej, poprzez system spółek i przelewów „wyprali” ponad 161 milionów złotych dochodów z przestępstw.
Agenci z CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych i siedzibę spółki. Cała trójka w prokuraturze w Łodzi usłyszała zarzuty m.in. prania pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia zwrotu podatku VAT wielkiej wartości.

Tekst: P. Kaczorek, T. Brodowski, CBA/red. ŻW
Źródło: Żandarmeria Wojskowa
2018-02-24 21:14 Żandarmeria Wojskowa, CBA,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.