Strzelanina w koszarach!

Dwóch uzbrojonych napastników wtargnęło na teren koszar Wielkopolskiej Brygady. Są poszkodowani.
Były to tylko ćwiczenia. W ramach metodycznych zajęć pokazowych żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zostali zapoznani z procedurami, które należy wdrożyć w przypadku naruszenia systemu ochrony.
„Celem zajęć jest pokazanie poprawnej reakcji służb na wtargnięcie na teren koszar osób niepożądanych. Scenariusz pokazu został dostosowany do obecnie panujących warunków w 17WBZ” – podkreślił prowadzący zajęcia ppłk Kaliciak.
Na teren koszar z dużą prędkością wdziera się samochód osobowy. Po zatrzymaniu pojazdy wysiada z niego dwóch uzbrojonych napastników, którzy ostrzeliwują pracownika SUFO. Pracownik SUFO odpowiada ogniem, raniąc jednego z napastników. Drugi z nich rzuca improwizowany ładunek wybuchowy, co eliminuje strażnika. Po tym fakcie pozostały napastnik przemieszcza się w kierunku otwartych garaży.
Rani jedną z osób pracujących w parku sprzętu technicznego, po czym bierze go za zakładnika. Następnie wdziera się wraz z zakładnikiem do budynku punktu kontroli technicznej.
Budynek zostaje okrążony przez pododdział alarmowy, na miejsce zdarzenia przyjeżdża oddział antyterrorystyczny, straż pożarna i karetka pogotowia.
Negocjator policyjny podejmuję rozmowę z napastnikiem, która kończy się fiaskiem. Padają strzały, do akcji wkraczają antyterroryści, którzy neutralizują zagrożenie.
Na koniec rannymi zajmują się ratownicy medyczni .
Tego typu zajęcia organizowane są przynajmniej raz w roku. Ćwiczone są różne warianty sytuacji kryzysowych, które jako potencjalne mogą mieć miejsce na terenach jednostek wojskowych.

Tekst i zdjęcia: por. Tomasz Cyga
2016-11-06 20:51

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.