Święto Wojska Polskiego w garnizonach ZŁOCIENIEC i DRAWSKO POMORSKIE.

GARNIZON ZŁOCIENIEC.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Z tej okazji żołnierze złocienieckiej brygady zgromadzili się na placu apelowym na uroczystej zbiórce.
Święto Wojska Polskiego to doskonała okazja do oddania hołdu dla tradycji, dorobku oręża polskiego oraz poświęcenia w służbie Ojczyźnie. Dla każdego żołnierza jest to dzień szczególny i wyjątkowy, to także czas na przypomnienie heroicznych czynów Polaków walczących o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. Polscy żołnierze niejednokrotnie sprawdzili się na frontach największych i najkrwawszych wojen. Dzisiaj również wielu z nich ryzykuje to, co ma najcenniejsze, służąc w misjach poza granicami kraju. Jest to niezwykle odpowiedzialne zadanie wymagające ogromnego poświęcenia.
W uroczystości zorganizowanej w koszarach 2 Brygady Zmechanizowanej uczestniczyli żołnierze i pracownicy Resortu Obrony Narodowej. Uroczysty apel rozpoczęło przyjęcie meldunku przez dowódcę brygady, odczytano rozkazy i decyzje o wyróżnieniach oraz wręczono akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Odczytano również informację w sprawie ustanowienia Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W swoim przemówieniu podpułkownik Adamski przybliżył przebieg i znaczenie bitwy warszawskiej dla dziejów Polski oraz złożył wszystkim zebranym życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym jak i dalszych osiągnięć w służbie i pracy. Kolejną częścią uroczystości było odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz defilada pododdziałów.
2 Brygada Zmechanizowana brała również udział w obchodach Święta Wojska Polskiego organizowanych w Złocieńcu. Rozpoczęła je msza święta w kościele pw. św. Augustyna odprawiona w intencji polskich żołnierzy z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i kombatantów. Następnie mieszkańcy i żołnierze przemaszerowali ulicami miasta i złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy pamiątkowej Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Pomniku Żołnierza Polskiego oraz przy Pomniku Ofiar Bolszewizmu i Faszyzmu.

GARNIZON DRAWSKO
W dniu 14 sierpnia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko odbyła się uroczystość związana z obchodami święta Wojska Polskiego.
Uroczystości rozpoczęła się mszą św. w kościele garnizonowym w Olesznie, odprawioną w intencji żołnierzy, pracowników oraz wszystkich zgromadzonych.
W części oficjalnej Komendant CSWL płk Marek Gmurski podziękował żołnierzom za trud i poświęcenie, którego nie szczędzą w codziennej służbie, a także pracownikom, bez których sprawne funkcjonowanie jednostki w Olesznie nie byłoby możliwe.
Delegacje żołnierzy i pracowników RON złożyły wieńce i zapaliły symboliczny zniczy na Cmentarzu Wojennym oraz pod pomnikiem patrona Centrum.
Obchody tak ważnego Święta dla Wojska Polskiego to również czas podsumowań i wyróżnień zarówno dla kadry, jak i pracowników wojska. Komendant uhonorował osobiście osoby, które zostały mianowane na wyższe stopnie wojskowe, otrzymały medale i wyróżnienia.
Wszystkim nowo mianowanym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: por. Paulina Popiel oraz st.chor. Marcin CZERWIŃSKI


2017-08-16 22:59 Święto Wojska Polskiego, 2 Brygada Zmechanizowana, Złocieniec, CSWL DRAWSKO

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.