Szansa dla wszystkich FIRM z ARMIĄ USA

T.J. Kontrakty, zlecenia od Rządu Stanów Zjednoczonych brzmią poważnie. Gdzie tutaj miejsce dla ``szarego Kowalskiego`` i jego firmy ?
B.S. Wraz z lokacją wojsk Stanów Zjednoczonych na terenie Polski, pojawiła się również ogromna szansa na rozwój oraz podniesienie konkurencyjności dla rodzimych firm. W naszym kraju realizowana jest większość inwestycji finansowanych z programu European Reassurance Initiative (ERI), wdrożonego w 2014 r. przez ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamę. Budżet, jaki stoi za tym długofalowym projektem otwiera przed polskimi firmami ogromne możliwości. Tymczasem z amerykańskich środków korzystają w dużej mierze zagraniczne firmy, które podzlecają prace polskim przedsiębiorstwom. Powodem zaistniałej sytuacji jest brak wiedzy na temat możliwości ubiegania się o intratne kontrakty federalne. Kontrakty, dzięki którym polskie firmy mogą wzmocnić i rozwinąć potencjał, swój potencjał... Warto wspomnieć, że Armia USA ma w statucie wpisane : "wspieranie lokalnej przedsiębiorczości". Tymczasem jak wspomniałam, temat jest w Polsce w ogóle nie znany. Zlecenia wykonują przeważnie firmy niemieckie bądź amerykańskie zlecając podwykonawstwo kontraktów firmom lokalnym, oczywiście za dużo mniejsze kwoty.
T.J. Jakie korzyści niesie ze sobą ubieganie się o zdobycie kontraktu armii USA?
B.S. Kontrakty federalne otwierają możliwość pozyskiwania zleceń, które są dużo korzystniejsze w porównaniu do zleceń z sektora prywatnego. Do najważniejszych zalet podjęcia kontraktów federalnych należą m.in.: wysoka marża inwestycji oscylująca na poziomie od ok. 25% do 60% , możliwość uzyskania zaliczki przy większych inwestycjach , gwarancja zapłaty za wykonaną usługę lub dostarczony towar przez rząd amerykański , gwarancja równego traktowania przy ubieganiu się o zlecenie, dodatkowo, uzyskane doświadczenie w wykonywaniu kontraktów wpływa bezpośrednio na konkurencyjność i dalszy rozwój firmy.
T.J. Dobrze, ale aby mieć wiedzę czego szukają Amerykanie tj. jakich firm, lub do kogo zgłosić chęć współpracy firmy dajmy na to JAN KOWALSKI SP. Z O.O. Co należy zrobić , gdzie szukać? Z kim rozmawiać ?
B.S. Przede wszystkim, nie należy wierzyć nie sprawdzonym osobą , firmom, które chcą nam ``załatwić `` realizacje zlecenia lub kontrakt. W przypadku działania amerykańskich systemów ,nie ma czegoś jak ``załatwianie spraw pod stołem``. Systemy przetargowe, działają w przejrzysty sposób. Nie ma pośredników, osób trzecich – jest zleceniodawca czyli jedna z wielu agencji federalnych i bezpośrednio wykonawca. Natomiast aby być wiarygodnym wykonawcą zleceń dla Armii USA, trzeba spełnić warunek rejestracji w 4 systemach-FBO, DUNS, NCAGE, SAM.
T.J. Dotyczy to dużych firm i korporacji ?
B.S. Błąd myślenia, często spotykany. Ludzie czytając lub podczas rozmów na temat kontraktów myślą, że dotyczy to tylko dużych ``rekinów biznesu``. Do kontraktu, może się zgłosić mała firma, nawet jednoosobowa, np. o profilu tłumaczeń , organizująca czas wolny, lub prowadzący warsztat samochodowy. Przykład, manewry na poligonie. Brak tłumaczy. I co się dzieje? Panika z obu stron. Gdyby firma była zarejestrowana w w/w systemach, bez trudu zainteresowany Oficer Operacyjny USA Armii, skontaktowałby się z firma / osobą. Widzi ją w systemie. A tak szuka w u ``wujka Google ``.Znajduje lub nie, chętną firmę na czas np. miesiąca. Drugi przykład, serwis mechaniczny. Te same manewry. Problemy z autami , wozami opancerzonymi – trzeba na szybko naprawić coś przyspawać , zakleić oponę – to samo. Nie ma firmy w systemie. Nie ma kontaktu do zakładu mechaniki pojazdowej ``KOWALSKI & KOWALSKI``w Drawsku. Auto zostaje wysłane do naprawy do najbliższego serwisu np. w Niemczech.
T.J. To jakie korzyści niesie za sobą rejestracja w systemach rządowych?
B.S. Rejestracja firm w amerykańskich systemach rządowych jest warunkiem koniecznym do ubiegania się o możliwość wykonywania jakiegokolwiek kontraktu na rzecz armii i rządu USA. Po zarejestrowaniu firmy, przed polskimi przedsiębiorcami otwierają się szanse na podjęcie współpracy z innymi podmiotami gospodarczymi także na zasadzie podwykonawstwa. Zarejestrowane firmy uzyskują dostęp do bazy partnerów handlowych działających zarówno na terenie Polski jak i w sąsiednich krajach, dzięki czemu wspólnie mogą stawać do przetargu i realizować kontrakty dla armii i rządu USA. Zarejestrowane firmy mogą ubiegać się o realizację kontraktów o wartości nie przekraczającej 25 000 dolarów, z tzw. “wolnej ręki”. Takich przedsiębiorstw poszukują osobiście w bazie firm oficerowie kontraktowi. No i oczywiście zlecenia i kontrakty, ponad ta kwotę. Pamiętajmy także o tym, że nasza firma może również wziąć inne firmy do projektu jako powykonawcze.
T.J. Jakie branże są najczęściej poszukiwane ?
B.S. O zdobycie kontraktu rządowego może ubiegać się każde przedsiębiorstwo, niezależnie od swojej wielkości, doświadczenia czy działalności. W bazie kontraktów znajduje się około 30 tysięcy ogłoszeń dla wielu branż – od budownictwa, logistyki, poprzez wynajem samochodów i sprzętu specjalistycznego po kontrakty z obszaru tłumaczeń, wynajmu pokoi hotelowych czy apartamentów, serwisu maszyn i samochodów czy usług stricte związanych z aktywnością wojskową, a mianowicie rusznikarstwem i dostawą broni.
T.J. Wygląda wszystko prosto i zachęcająco. Tym bardziej, że z tego co wiem planowane inwestycje są na następne 10 lat. Pozostaje jedynie kwestia rejestracji, czy to tak samo prosta sprawa?
B.S. Dla jednych prosta dla innych nie. Osobiście ``poległam ``na 98 stronie jednego z wniosków. Dodam, że wszystkie niezbędne dokumenty wypełniamy w języku angielskim, używając niejednokrotnie nomenklatury stricte wojskowej. W związku z tym, aby dać szansę polskim firmą, na sprawną rejestrację i udział w kontraktach, powstał oddział organizacji o nazwie COMMSBLACK na terenie Polski . Powiem tak ``TOP SPECE ``.
T.J. To proszę wyjawić ten sekret i powiedzieć coś więcej o tej organizacji?
B.S. Nadrzędnym celem organizacji CommsBlack, którą mam w dniu dzisiejszym zaszczyt reprezentować jest wspieranie polskich przedsiębiorców w ubieganiu się o amerykańskie kontrakty rządowe, realizowane zarówno na terenie Polski jak i w innych krajach europejskich. Do naszego zespołu należą osoby, które przez długie lata pracowały w siłach zbrojnych i posiadają bardzo duże doświadczenie we współpracy z amerykańskimi agencjami rządowymi. Nasz team rejestruje firmy w amerykańskich systemach rządowych, prowadzi kompleksową obsługę wykonawczą kontraktów, służy pomocą w kontaktach z generalnymi wykonawcami. Działamy skutecznie tak, aby zmaksymalizować szansę naszych Klientów na wygranie wybranego kontraktu. Przedsiębiorcy, którzy podejmują z nami współpracę mogą zawsze liczyć na nasz profesjonalizm oraz pełne zaangażowanie. Wszystkie zadania skutecznie realizujemy dzięki posiadanym kompetencjom, wieloletniemu doświadczeniu i kontaktom w środowiskach administracji wojskowej USA, a także dzięki znajomości prawa federalnego. Współpracujemy również z obecnymi pracownikami rządu Stanów Zjednoczonych i agencjami odpowiedzialnymi za zamówienia federalne, co gwarantuje naszym klientom dostęp do najbardziej aktualnych informacji i przepisów.
T.J. Tak , pozostawię bez komentarza. Byłoby nierozmyślne aby nie korzystać z pojawiających się możliwości, To przecież to o co firmą zwykle chodzi, zlecenia i pewne terminowe płatności.
B.S. Dodam jeszcze, że oprócz tego co powiedziałeś, również prestiż dla firmy, która na koncie będzie miała zrealizowane zadanie dla Rządu USA. No i rekomendacje.
T.J. Dziękuję Pani za rozmowę. Czy jeszcze chciałaby Pani coś dodać?
B.S. Tak, zapraszam do kontaktu z gronem naszych specjalistów w przypadku pytań lub bezpośrednio ze mną. Kontakt znany redakcji.

Wywiad z Panią Beatą Schneider przedstawicielem oraz Business Client Menagerem - organizacji CommsBlack, www.commsblack.com, przeprowadził Tomasz Jasyk. [MAGAZYN DRAWSKI] Zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI - Archiwum]
2017-11-02 20:07

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.