Szkolenie obronne Policji.

W szkoleniu, w charakterze prelegentów, uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departamentu Strategii i Planowania Obronnego Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych, przedstawiciel Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Komendy Stołecznej.

Szkolenie obejmowało teoretyczne aspekty z dziedziny przygotowań obronnych realizowanych w Policji oraz praktyczne zajęcia z wykorzystaniem bazy poligonowej, przeprowadzone przez żołnierzy 2 i 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej Błękitnej Brygady oraz 2. stargardzkiego batalionu saperów. Na podpunktach szkoleniowych Policjanci mogli realizować takie zagadnienia jak: udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia, znajomość zasad poprawiania ognia, usuwanie niesprawności, przyjmowanie postaw strzeleckich, strzelanie przygotowawcze nr 1 do strzelania bojowego nr 1 z kbk Beryl oraz strzelanie bojowe nr 3 z karabinu maszynowego. W charakterze instruktorów mogli się też sprawdzić żołnierze 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej. "Chciałem podkreślić duże zaangażowanie grupy szkoleniowej i ich aktywny udział w szkoleniu. Jest to też ciekawa lekcja dla moich żołnierzy, gdyż mogą przekazać swoją wiedzę wojskową innym mundurowcom"- powiedział kapitan Michał Wilczyński , dowódca 1kompanii 14 batalionu Ułanow Jazłowieckich.

Ważnym podpunktem szkoleniowym dla naczelników była lekcja saperska. Stargardzki Patrol Rozminowania nr 3 mógł pokazać grupie szkoleniowej sprzęt będący na ich wyposażeniu. Między innymi zaprezentowali pojazd saperski TOPOLA-S, który służy do przewożenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, dwuosiową przyczepę z pojemnikiem przeciwodłamkowym TOPOLA-P, a także kombinezon przeciwwybuchowy EOD-9. Oprócz tego, dowódca patrolu - chorąży Ireneusz Prokopczuk opowiedział Policjantom o procedurach zgłoszeniowych w sytuacji znalezienia przedmiotu niebezpiecznego. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia współpracy wojskowo- policyjnej, gdyż to właśnie Policja jest często pierwszym ogniwem, do którego zgłaszamy informację o znalezieniu przedmiotu niebezpiecznego.  Tego typu współpraca mundurowa jest już realizowana od 2012 roku i jest wykorzystywana na potrzeby policyjnych szkoleń rezerwy. Stargardzki Patrol Rozminowania nr 3 w ubiegłym roku również mógł wystąpić w roli instruktorów i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z grupą szkolonych funkcjonariuszy. Podsumowując spotkanie pułkownik Dariusz Parylak wyróżnił wśród policjantów tych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki strzeleckie.

Tekst i zdjęcia: szer. Judyta Młynarczyk [12 BZ Szczecin]
2016-10-16 13:54

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.