Taktyka w Drawsku i wspinaczka w Kłodzku.

Ubiegły tydzień dla żołnierzy z pododdziałów 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej minął na intensywnym szkoleniu ,  zarówno tym taktycznym jak i też specjalistycznym. Albowiem pododdziały batalionu działały na różnych kierunkach i w różnych środowiskach „ pola walki”.

W dniach  8-14 maja br. prawie 100 żołnierzy z batalionu  uczestniczyło w szkoleniu w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Kłodzku. Tygodniowe zgrupowanie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej z nich, jedna grupa wykonywała marsze kondycyjne na odległość około 50 kilometrów , połączone z bytowaniem i szkoleniem z ratownictwa taktycznego na pasie taktycznym.  Dla każdej grupy  dwudniowy marsz  zakończył się  zdobyciem Śnieżnika ( 1426 metrów n.p.m).

W tym samym czasie kolejna grupa żołnierzy Błękitnej Brygady - dzięki wsparciu instruktorów z 22 karpackiego batalionu piechoty górskiej - uczyła się wspinaczki wysokogórskiej. Żołnierze, pod czujnym okiem instruktorów z Kłodzka , uczyli się od podstaw wspinaczki i zjazdów na linie z wysokości kilkudziesięciu metrów.  „ Nowością dla wielu żołnierzy  były zajęcia dotyczące wspinaczki wysokogórskiej. Wielu z nich musiało zmierzyć się z własnymi lękami, a co najważniejsze  przezwyciężyć je”- relacjonuje dowódca zgrupowania górskiego major Sebastian Grell.

W tym samym terminie, kolejny pododdział z 1 batalionu  Legionów – wzmocniony plutonem z 3 batalionu ze Stargardu- pod dowództwem kapitana Macieja  Szyłkowskiego przybywał na poligonie drawskim, gdzie żołnierze przygotowywali się do międzynarodowego ćwiczenia pod kryptonimem „ Iron Wolf-16”, które w czerwcu odbędzie się na Litwie. W trakcie tygodniowych zajęć  żołnierze przećwiczyli różne warianty  działania taktycznego plutonów  zmotoryzowanych w terenie lesisto –jeziornym.

 


Tekst: Kapitan Janusz Błaszczak Zdjęcia: Archiwum 1 batalionu Legionów

 

 

2016-05-23 18:00

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.