Warsztaty antyterrorystyczne w warszawskim metrze

Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie zorganizował i przeprowadził warsztaty taktyczne z wykorzystaniem elementów miejskiej infrastruktury transportu publicznego.

Zajęcia odbyły się z 14 na 15 lutego na jednej ze stacji I linii metra. Były one częścią cyklicznego szkolenia z taktyki i technik kontrterrorystycznych oraz elementem planowanego na II kwartał roku ćwiczenia.
Wydział Działań Specjalnych do udziału w szkoleniu zaprosił jednostki zajmujące się m.in. fizycznym zwalczaniem terroryzmu i terroru kryminalnego. W warsztatach oprócz operatorów z warszawskiego oddziału specjalnego uczestniczyli funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Ochrony Państwa.

Podczas warsztatów operatorzy przećwiczyli kilka elementów operacji HRO (Hostage Rescue Operations), której celem jest uwolnienie zakładników oraz zneutralizowanie zagrożenia ich życia. Antyterroryści doskonalili m.in. szturm bezpośredni na wjeżdżający na stację pociąg, uwalnianie zakładników, ewakuację rannych, zatrzymanie terrorystów.

Operacje HRO należą do jednych z najtrudniejszych zadań specjalnych, gdyż są obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Wymagają one właściwego wyszkolenia, użycia specjalnych technik oraz taktyki działania. Dlatego tak ważny jest regularny trening zgrywający oraz znajomość infrastruktury obiektu i jego newralgicznych punktów – powiedział szef Wydziału Działań Specjalnych.

W trakcie nocnej akcji swoje umiejętności doskonalili również paramedycy z sekcji bojowych. Ratownicy dokonywali segregacji rannych w zależności od stopnia obrażeń (metoda Triage), a następnie udzielali im pierwszej pomocy, łącznie z dożylnym podaniem płynów.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Guzowska


Źródło: Żandarmeria Wojskowa
2018-02-16 19:23 Żandarmeria Wojskowa, Ćwiczenia Antyterrorystyczne,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.