Wojskowa operacja „LAWETA”

14 wojskowych specjalistycznych niskopodłogowych lawet, 1600 km i 28 godzin to ciekawe liczby które warto przytoczyć w tej spektakularnej akcji jaką zaserwowała nam HOLENDERSKA ARMIA.
Akcja wojskowa którą nazwałem „LAWETA” to również element ćwiczeń wojskowych które odbywają się na poligonie w Drawsku Pomorskim o kryptonimie BISON 2017, a miała za zadanie sprawdzenie umiejętności szybkiego przetransportowania dużych jednostek pancernych w rejon domniemanego zagrożenia.
14 niskopodłogowych lawet przywiozło a następnie odwiezie 13 sztuk czołgów PT – 91 TWARDY oraz 1 gąsienicowy wóz zabezpieczenia technicznego z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej oddalonej od Drawska Pomorskiego około 400 km. ( 400 km x 4 = 1600 km). Czas przejazdu tak dużego konwoju to 7 godzin w jedną stronę ( x 4 co daje nam łącznie 28 godzin samego przejazdu nie licząc regulaminowych przerw).
Warto podkreślić że konwój zrobił bardzo doże wrażenie na ludności cywilnej. Odpowiedzialność i koszty związane z tą operacją ponosi ARMIA HOLENDERSKA.
I już na sam koniec stwierdzić należy że żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej zostali docenieni przez samego Generała brygady Jan Swillens, dowódca holenderskiej 43 Brygady Zmechanizowanej, który podziękował żołnierzom za pomoc udzieloną plutonowi holenderskiemu podczas wspólnych ćwiczeń na poligonie w Drawsku. Czołgiści z 9BBKPanc. pomogli holenderskim kolegom w wyciąganiu zakopanych pojazdów z grząskiego terenu. Gen. bryg. Jan Swillens wręczył także odznakę pamiątkową (coin) upamiętniającą szkolenie BIZON DRAWSKO 2017, wyróżniającemu się żołnierzowi z 1 kompanii czołgów. Odznakę otrzymał mł. chor. Łukasz Plichta.

Tekst: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści] Zdjęcia: zespół prasowy „Bison Drawsko 2017”
2017-02-08 10:13 Ćwiczenia BISON DRAWSKO 2017

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.