Żołnierze pomogli poszkodowanym w wypadku

Żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej udzielili pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu Wałcza. Żołnierze udający się na poligon natychmiast przystąpili do udzielania pomocy.

Na wypadek natknęła się kolumna wojskowa z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej przemieszczająca się na poligon w Drawsku Pomorskim.
W tragicznie wyglądającym zdarzeniu drogowym brały udział trzy osoby, które podróżowały samochodem osobowym. Samochód ten wjechał pod naczepę ciężarówki, wcześniej kilkakrotnie koziołkował.
Mł. chor. Andrzej Kaluta, kpr. Dawid Smołka oraz szer. Radosław Glama, którzy byli najbliżej zdarzenia, natychmiast ruszyli na pomoc poszkodowanym, uwięzionym w samochodzie.
Wkrótce do akcji ratunkowej przyłączyli się ratownicy kpr. Aleksandra Polinkiewicz i st. szer. Paweł Żołądź z wojskowej sanitarki, która wchodziła w skład kolumny.
Ratujący zmagali się nie tylko z czasem, ale także wielkimi trudnościami z wydostaniem poszkodowanych ze zmiażdżonego auta. - Osoba, która siedziała za kierownicą co chwilę traciła przytomność i nie było z nią kontaktu.
Gdy spod maski pojazdu zaczął wydobywać się dym, zapadła decyzja o wydostaniu poszkodowanych przez tylną szybę – opowiada kpr. Aleksandra Polinkiewicz. Kolejnym etapem akcji ratunkowej było zatrzymanie krwotoku oraz przeprowadzenie wstępnego badania ofiar, czego dokonali brygadowi medycy i asystujący im żołnierze.
Wojskowi ratownicy opiekowali się ofiarami wypadku do czasu przyjazdu zespołów pogotowia ratunkowego i straży pożarnej.

Tekst: st. chor. szt. Sebastian Wachek, Marta Hajkowicz Zdjęcie: kpr. Zbigniew Skocki

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojmych
2018-11-08 19:14 Wypadek drogowy, Żołnierze, 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.